KÜTÜPHANE

2021’de yeni iş kuracaklar için 5 öneri

2021’de yeni iş kuracaklar için 5 öneri

Geride bıraktığımız 2020 yılı, özellikle pandeminin beraberinde getirdiği ekonomik çalkantılarla pek çok açıdan zor bir yıl olsa da bu durum girişimci ruhları durdurmadı. Yeni iş fikirleri üretilmeye devam edilirken pandeminin bu yıl da aramızda olacağı göz önünde bulundurularak çeşitli adımlar atılıyor. Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler ise atılımları daha da kolaylaştırıyor. Ancak teknoloji, elbette tek başına yeterli olmuyor. İyi planlanmış adımların ve kapsamlı ön hazırlıkların yanı sıra resmi gereklilikler, maliyet planlamaları gibi pek çok detayın da ince elenip sık dokunması gerekiyor. Eğer siz de 2021’de yeni iş kurmak isteyen girişimci ruhlardan biriyseniz, sizin için hazırladığımız 5 öneriyi incelemenizi öneririz. 

2021 yılında yeni iş kurmayı planlayanlar için 5 öneri 

1) Odak noktanızı ve hedeflerinizi netleştirin 

Yeni bir iş kurmak, ilk planda kolay gibi görünse de hangi amaç etrafında faaliyet göstereceğinizi belirlemek ve net çizgiler çekmek önemlidir. Bir diğer deyişle, söz konusu yeni bir iş kurmak olduğunda “yolda öğrenme" düşüncesi pek de iyi bir fikir değildir. Planlı hareket etmediğiniz ve kimi senaryoları öngöremediğiniz müddetçe ciddi risklerle karşı karşıya kalabilir ve dahası bu süreçte maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirsiniz. Bunun için odak noktanızı ve hedeflerinizi netleştirmeli, çağın ihtiyaçlarını ve sizin bu ihtiyaçlara yanıt verebilme kapasitenizi iyi analiz etmelisiniz.

2) Sermayenizi iyi planlayın 

Girişiminizi hayata geçirmenin en kritik adımlarından biri de sermayenizi planlamaktır. İş fikriniz ne kadar iyi olursa olsun, yetersiz sermaye atmak istediğiniz adımların önündeki en büyük engel olarak karşınıza çıkabilir. Bu ihtimal ile yarı yolda karşılaşmak, iş fikrinizin yeterli sermayeye sahip başka birileri tarafından hayata geçirilmesi, emeklerinizin boşa çıktığını hissetmenize neden olacak kimi üzücü sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla sermaye planı yaparken en kötü senaryoyu dahi göz önünde bulundurmalı, olası bir kriz anında işlerinizin durma noktasına gelebilme ihtimalini bile hesaba katmalı ve buna ne kadar süreyle göğüs gerebileceğinizi şimdiden planlamalısınız. Bu sayede adımlarınızı sağlamlaştırabilir, daima bir B planınızın olmasını sağlayabilirsiniz.

3) Pazar analizi yapın

Yeni bir iş kurarken faaliyet göstermeyi amaçladığınız sektörün dinamiklerini iyi bilmeli, pazarın hitap ettiği kitleyi, ihtiyaçları, rakipleri, pazarın avantajlarını ve dezavantajlarını bilmelisiniz. Bunun için detaylı bir pazar analizi yapmalı, çıkmaya hazırlandığınız yolda nasıl konumlanacağınıza dair mutlaka fikir edinmelisiniz. Bu sayede hem kendi artı ve eksilerinizi görebilir hem de geliştireceğiniz stratejiler için önemli kılavuzlar oluşturabilirsiniz. Aynı pazarda faaliyet göstereceğiniz rakiplerinizi yakında tanıyıp, onların ürün, hizmet, fiyat ve müşteri memnuniyeti yaklaşımlarını da analiz ederek, kendi işinizi hangi kapsamda konumlandıracağınızı daha iyi etüd edebilirsiniz. 

4) Resmi prosedürleri ertelemeyin

İş fikrinin hayata nasıl geçeceği, adımların planlanması, sağlanacak avantajlar, elde edilecek başarılar… Bunların her biri, yeni bir iş kurarken girişimci ruhları besleyen heyecanlı süreçlerdir. Bu heyecanın kimi zaman resmi prosedürlerin ihmal edilmesine neden olması da mümkündür. Bu nedenle yeni bir iş kurarken şirket kurulumu için gerekli evrakların hazırlanması, başvuruların yapılması ve belgelerin alınması gibi resmi işlemleri ertelemeden yapmanız hayati önem taşır. Aksi halde her şey yolunda giderken ve siz hedeflerinize adım adım yaklaşırken, resmi prosedürlerde atlanmış herhangi nokta önünüze engel olarak çıkabilir.

5) Ofis adresinizi doğru seçin 

Yeni bir iş kurarken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta, doğru lokasyon, yani resmi adres seçimidir. Ofisinize ait olan resmi adres, hem sektörde hem de hedef kitleniz nezdinde çizeceğiniz imajı doğrudan etkiler. Ancak prestijli bir resmi adrese sahip olmak için yeni çıktığınız bu yolda masraflarınıza bir de büyükşehirlerin yüklü ofis kiralarını eklemeniz gerekmez. Günümüzde giderek yaygınlaşan sanal ofis kiralama seçeceği ile kuracağınız yeni iş için kolayca bir resmi adres edinebilirsiniz. Üstelik posta, kargo ve çağrı yönetimi gibi rutin ofis sorumluluklarını da sanal ofise devredebilirsiniz. 

Sanal ofis seçeneklerini mutlaka değerlendirin  

Sanal ofis kiralama hizmeti sunan Olmadık Ofis ile tüm ofis ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanarak masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz. Böylece yeni kuracağınız işinizde ipleri kendi elinize alabilirsiniz. Olmadık Ofis, İstanbul'un merkezinde Haliç kıyısında sanal ofis kiralamak isteyenlere resmi ve yasal iş adresi sunuyor. Sanal adresiniz Olmadık Ofis; resmi adres, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi, faturalı ve stopajsız ofis kiralama, çağrı yanıtlama, kargo ve posta yönetimine ek olarak kredi kartıyla aylık ödeme avantajları sunuyor. Üstelik ekstralar için endişelenmenize de gerek kalmaz. Olmadık Ofis ile ayda yalnızca 100 TL’ye sanal ofis kiralayabilirsiniz. Hemen bir sanal ofis kiralamak için tıklayın.