KÜTÜPHANE

Ev Ofis mi Ortak Ofis mi Daha Avantajlı?

page_title

Son yıllarda teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerleyip gelişmesi, iş hayatını büyük ölçüde şekillendiriyor. Aynı zamanda bireylerin ve kurumların çalışma yöntemlerinin de değişmesine sebep oluyor. Özellikle uzaktan ve proje bazlı gibi çalışma yöntemlerinin daha çok tercih edilmeye başlanması, zamandan ve mekandan bağımsız esnek saatlerde çalışılabilecek meslek dallarının artması, kişileri sanal ofis ve ortak ofis hizmetlerine yönlendiriyor. Şirketine yasal adres olarak sanal ofis tercih eden profesyoneller, maliyet açısından büyük bir avantaj elde ediyor. Ortak ofis hizmetini tercih edenler ise maliyet avantajının yanı sıra sekreterya, posta yönetimi gibi hizmetlerden faydalanma ve toplantı alanlarının kullanımı gibi imkanlara erişebiliyor.

Klasik Ofis Ortamına İlk Alternatif: Ev Ofis Çalışma

Serbest çalışan kişiler, ofis kiralamanın ve ofisin giderlerinin külfetine katlanmak yerine öncelikle ev ofis (home office) çalışma şekline yöneldi. Ev ofis çalışmada, evin belli bir odası veya köşesi ofis haline getiriliyor ve kişinin çalışması için tamamen bu amaca tahsis ediliyor. Bu şekilde serbest çalışan kişiler kendi işlerini yapabileceği gibi bir kuruma bağlı olarak da çalışabiliyor. Bu çalışma şekliyle özellikle büyük şehirlerde ulaşımda geçirilen vakit ve ulaşıma yapılan masrafların yükü en aza indiriliyor. Ev ofis çalışma şeklinin her şeyden önce ev ortamında ve rahatlığında çalışma imkanı sunması, çalışanların verimliliğini artırıyor. İş ortamında maruz kalınabilecek gürültü, kişilerin gün içinde odağının dağılmasına sebep olabilirken ev ofis çalışma şekli kişiye tamamen sessiz bir çalışma imkanı veriyor. Ayrıca bireysel girişimciler için esnek çalışma saatlerini belirleyebilmek de ayrı bir avantaj. Birçok işin dijital ortam üzerinden yürütüldüğü çağımızda, ev ofis çalışma şekli çokça tercih edilir hale geldiğinden bu şekilde çalışan kişiler ekonomide büyük bir yer edinmiş oluyor.

Bütçesini Düşünürken Prestijden Vazgeçmeyen Profesyonellerin Tercihi: Ortak Ofis

Ofis kiralamanın ve diğer giderlerin külfetinden kurtulmak isteyen girişimciler için ortak ofis hizmeti, çok daha prestijli ve profesyonel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. İngilizcede “Co-working"  olarak adlandırılan ortak ofis, en temel şekliyle farklı veya aynı iş alanlarında çalışan kişilerin bir ofisi ortak şekilde kullanmaları şeklinde tanımlanıyor. Bu durumda bir ofisi aynı saatlerde iki ya da daha fazla kişi ya da farklı saatlerde farklı kişiler kullanıyor. Ortak ofis yöntemi ile bu kişiler ofisin kirasını ve diğer masraflarını paylaşıyor. Özellikle sahada çok fazla çalışan kişiler için bu yöntem oldukça avantajlı. Örneğin genel olarak sahada çalışan bir kişinin bazı günler ofiste toplantı yapması gerekiyorsa yalnızca o saatler için ofisi kullanıyor. Sahada geçirdiği süreler içinde boş kalacak bir ofisin tüm maddi yükünü üzerine almıyor. Aynı zamanda müşterilerini ağırlamak, toplantı yapmak ve resmi bir şirket adresi göstermek gibi ihtiyaçları da ekonomik yolla çözümlüyor. Ortak ofis, genellikle bulunduğu şehrin en merkezi, kolay ulaşılabilen ve prestijli noktalarında, finans merkezi olarak kabul edilen bölgelerinde yer alıyor. Ofis kurmanın kira, stopaj, elektrik, su, ısınma, telefon ve internet gibi diğer maliyetlerinden kurtulan kişiler yalnızca bilgisayarını getirerek hazır ofis imkanından rahatlıkla faydalanabiliyor.

Bütçesini Düşünen Profesyoneller İçin Farklı Bir Alternatif: Sanal Ofis

Çağımızın çalışma şekillerinin getirdiği ve son yıllarda sıkça adını duymaya başladığımız diğer bir yenilik de sanal ofis kavramı. Sanal ofis, genellikle işini zaman ve mekandan bağımsız olarak yapan, çalışırken bir ofis ortamına ihtiyaç duymayan, bununla birlikte şirketin kurulumu için resmi bir adrese gereksinim duyan kişiler tarafından tercih ediliyor. Yine yaptıkları işin niteliği gereği fazlaca seyahat edenler, şantiye ve buna benzer üretim alanlarında çalışanlar, proje bazlı veya freelance çalışanlar, danışmanlık ve denetim yapan kişiler sanal ofis kullanmayı tercih ediyor. Dernekler, anonim şirketler, limited şirketler ve şahıs şirketleri sanal ofis şeklinde kurulup hizmet verebiliyor.

Profesyonellerin Yükünü Hafifletecek Olmadık Ofis Paketleri

"Unusual Enterprise" çatısı altında bulunan ve onun farklı girişimlerinden biri olan Olmadık Ofis markası, "Olmadık Adresim" ve "Olmadık Ofisim" paketleriyle ayrıcalıklı bir sanal ofis ve ortak ofis hizmeti sunuyor. Genel anlamda resmi adres, sekreterya, posta yönetimi, ortak alan kullanımı, hızlı ve sınırsız internet kullanımı, ortak takvim, networking ve ikram hizmetleri sunulan bu paketlerden çalışma şeklinize ve bütçenize uygun olan paketi tercih edebilir, son yılların fazlaca tercih edilen sanal ofis ve paylaşımlı ofis çalışma şekillerine geçebilirsiniz. Hem yeni şirket kurmayı planlayanlar hem de hali hazırda var olan şirketinin masraflarını bu yolla azaltmak isteyenler, bu paketlerden faydalanabiliyor.

Girişimcilerin sıklıkla tercih ettiği Olmadık Adresim paketi ile kurmayı planladığınız veya mevcut şirketinizin resmi adresini tarihi yarımadada, İstanbul’un kadim semtlerinden biri olan Balat’ta, Olmadık Ofis olarak gösterme imkanı bulunuyor. Yürürlükte bulunan yasal mevzuata tamamen uygun şekilde hazırlanan kira sözleşmesi ile faturalı (%18 KDV) ve stopajsız ofis kiralanabiliyor. Söz konusu paket aynı zamanda posta ve kargo yönetimi hizmetini de içeriyor. Bu sistem ile posta yönlendirme servisi size gelen tüm postaları siz gelip alana kadar biriktiriyor veya talebiniz üzerine belirlediğiniz adreslere haftalık olarak yönlendiriyor. Olmadık Adresim paketi ile kiraladığınız sanal ofise 7 gün 24 saat erişim imkanı mevcut. Aylık 100 TL+KDV şeklindeki çok cazip fiyat avantajıyla ön plana çıkan Olmadık Adresim paketine, kredi kartı ile aylık ödeme imkanını kullanarak sahip olabilirsiniz.

Olmadık Ofisim paketi ise Olmadık Adresim paketinde yer alan tüm imkanları kapsamasının yanı sıra ek olanaklar da sunuyor. Ofisinize gelen çağrıların yanıtlanması ve buna benzer diğer sekreterya işleri, faks kullanma imkanı, var olan fiziki ortak çalışma alanlarına ayrı bir ücret ödemeden erişim hakkı, ihtiyaç duyulduğu zaman üyelere özel uygun koşullarda toplantı alanlarını kullanma ve buralarda müşterileri ağırlama imkanı gibi hizmetlerin yanı sıra sınırsız şekilde çay ve filtre kahve sunumu sağlayan bu paket sayesinde hem ofis yönetiminin gerektirdiği işlerle uğraşma külfetinden kurtulabiliyor hem de müşterilerinizi şık ve prestijli bir ortamda ağırlama fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca kendi sektörünüzden veya başka sektörlerden gelen ve bu paketten faydalanan diğer profesyonellerle aynı ortamda olma ve tanışma imkanına sahip oluyorsunuz. Bu şekilde çalışan kişiler için ofise gelen çağrıların cevaplanması, belge niteliğindeki kargo teslimat ve gönderilerinin yapılması, yani sekreterya işleri de önem taşıdığından sanal ofis hizmetinin bunları kapsaması bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler bu sayede sekreterya ve posta yönetimi gibi yan işlerle vakit kaybetmeyip tamamen asıl işlerine odaklanarak daha verimli şekilde çalışma imkanı bulabiliyor. Ayrıca müşterilere ayrılan bölümlerde dosya ve evraklarınızı güvenli bir şekilde bırakabiliyor, gereksiz dosya taşıma külfetinden kurtulabiliyorsunuz. Dilerseniz Olmadık Ofis’in giriş kapısında firmanızın resmi unvanını bulundurabiliyorsunuz. Bu paketi tercih etmek isteyenler için fiyat kişi başı 350 TL+KDV olup her iki paketin de fiyatı sabit olduğundan başka hiçbir şekilde ek bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Her iki paket için yapılan kira sözleşmeleri talep ve ihtiyacınıza göre en az 3 ay olmak üzere farklı sürelerde düzenlenebiliyor. Sözleşmeyi sonlandırmak istemeniz durumunda en az 1 ay öncesinden bildirimde bulunmak suretiyle sözleşme sonlandırılabiliyor.

Olmadık Ofis tarafından sunulan profesyonel sanal ofis ve ortak ofis paketleri ile hem ekonomik yönden yükünüzü hafifletebilir hem de müşterilerinize karşı prestijli bir duruş sergileyebilirsiniz.