KÜTÜPHANE

Hollanda’da başarılı şirket kurmanın ipuçları

Hollanda’da başarılı şirket kurmanın ipuçları

Her ülkede olduğu gibi Hollanda’da da şirket kurma süreçleri çeşitli kanunlarca belirlenmiş, bazı koşulları zorunlu tutan prosedürleri içinde barındırır. Hollanda’da şirket kurmak isteyen girişimcilerin Hollanda Ticaret Odası’na kaydolmaları, Hollanda’da yasal iş adresi göstermeleri, Kamer van Koophandel ya da KvK olarak adlandırılan ticaret sicil numarası temin etmeleri, şirket sahiplerini vergi dairesine beyan etmek için nihai yararlanıcı kaydı yapmaları, uluslararası bir banka hesabına sahip olmaları gibi aşamalar, zorlu da olsa heyecan vericidir. Özellikle Olmadık Ofis gibi profesyonel partnerlerle çalışan girişimciler, Hollanda’ya gitmeden, 10 gün içinde Hollanda’da şirket kurma süreçlerini tamamlayabilir. Tam da bu noktada, işin daha da heyecan verici ve zorlayıcı kısmı başlar. Hollanda’da şirket kuranlar, Avrupa’nın en dinamik pazarlarından birinde işlerini nasıl büyütebilir?

Hollanda’da şirket kurma süreçlerinin her adımında girişimcilerin yanında olan ve ürettiği içeriklerle Hollanda pazarını hedefleyen şirketlere kolaylık sağlamayı amaçlayan Olmadık Ofis olarak, bu yazımızda Hollanda’da işinizi büyütmenin ipuçlarını derlemeye çalışacağız.

Daha önce “Hollanda'da şirket kurmanın avantajları” ve “Hollanda'da nasıl şirket kurulur?” sorusunun yanıtlarını, paylaşmış, Olmadık Ofis’in Hollanda’da şirket kurmak isteyenlere sunduğu hizmetleri sizlere aktarmıştık.

Bugün ise Hollanda’da şirket kuruluşu süreçlerini başarıyla tamamlayan girişimcilerin, tüketici taleplerini anlamaları, doğru ürün ve pazarlama stratejileriyle, doğru büyüme adımları atarak pazar paylarını genişletmeleri için gerekenleri derlemeye odaklanacağız. Hazırsanız, başlayalım!

Hollanda’da işinizi büyütmenin ipuçları

Doğrusu, nereye giderseniz gidin, iş kurmak ve işinizi büyütmek, risk almakla eşdeğerdir. Tam da bu yüzden Hollanda’da şirket kurma cesareti gösterenleri girişimci olarak adlandırıyoruz. Bir şirketin kalıcı başarısında girişimcilerin deneyimleri ve yolda öğrendikleri çok kıymetli olsa da, bu konuda sıralanacak tavsiyeler kolaylaştırıcı olabilir. Aşağıdaki maddeler, birçok ülkede girişimciliğe atılanlar için önemlidir, fakat özellikle Hollanda’da şirket kurmaya karar vermiş bir yabancı yatırımcıysanız, pazarı daha yakından keşfetmenizi mümkün kılacak ipuçları, doğru adımlar atmanızı hızlandırabilir.

Doğru bir lokasyon seçtiğinizden emin olun.

Hiç kimsenin ziyaret etmediği, temas kurmadığı, önünden geçmediği bir lokasyonda restoran açmak ister miydiniz? Sektörünüz ne olursa olsun, yasal iş adresiniz şirketinizin prestijini gösteren önemli faktörlerden biridir. Özellikle teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin Amsterdam, Utrecht, Eindhoven gibi Hollanda girişimcilik ekosisteminin merkezi konumunda bulunan şehirlerde, çok sayıda şirketin aynı alanı paylaştığı ortak ofislerde şirket kurması, ilk aşamada yararlı olabilir. Böylece Hollanda pazarında marka bilinirliği olmayan şirketler, var oldukları ortak ofis ya da sanal ofis alanlarının prestijinden yararlanarak büyür. Ayrıca şehir merkezine yakın alanlar, güvenlik açısından da avantaj sağlar.

Büyüme planınızı oluşturun.

Hollanda hükümetinin girişimciler için özel olarak hazırladığı internet sitesinde, büyüme (growth) başlığına özel bir alan ayrılıyor. Hollanda’da şirket kurma süreçlerini başarıyla tamamlayan girişimcilerin, faaliyet gösterdikleri alanda büyüme adımları atmanın gerekliliğini hissettikleri anda bir strateji belirlemesi gerekiyor.

Şirketler farklı şekillerde büyür: Kimileri ürün ve hizmetlerini genişleterek hedef kitle tabanlarını büyütür, kimileri pazarlama bütçelerini artırır ve tüm reklam kanallarını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmayı dener. Kimileri personel sayısını artırarak iş hacmini büyütür, şube ağını büyüterek aynı anda daha çok müşteriye hizmet verir hale gelir. Öz kaynaklarınızın güncel durumunu ve şirketinizin uzun vadeli stratejisini de göz önünde bulundurarak tasarlayacağınız büyüme planı, o noktadan sonra atacağınız tüm adımlarda yol gösterici olacaktır.

Pazar araştırması yapın ve pazarlama stratejinizi belirleyin.

Pazar araştırması, Hollanda’da şirket kuran girişimcilerin sundukları ürün ve hizmetlerin tüketiciler nezdinde nasıl karşılık bulduğunu ölçmek için önemlidir. Büyüme planını da etkileyebilen pazar araştırması, gelecekte sunulacak ürün ve hizmetlerin tasarlanması konusunda da yardımcı olur. Online anketler aracılığıyla yürütülebilen pazar araştırması, resmi kaynakların sunduğu tüketici verileri ve sektörel literatür incelenerek ya da özel bir pazar araştırması şirketiyle çalışarak da yürütülebilir. Hollanda hükümetine bağlı olarak faaliyet gösteren Hollanda Kurumsal Ajansı da pazar keşif aracıyla güncel tüketici trendlerini, potansiyel satış kanallarını, işbirliği kurulabilecek organizasyonları, ürün gereksinimlerini ve teşvik imkanlarını araştırmak konusunda yardımcı olabilir.

Ürün-pazar uyumunu test edin.

Her ürün, her pazar için uygun olmayabilir, zira o pazar, söz konusu ürün konusunda doygunluğa erişmiş de olabilir. Bir örnekle açıklamaya çalışalım. Hollanda, Amsterdam, Eindhoven, Utrecht gibi çok sayıda yaya ve bisikletli dostu şehre ev sahipliği yapar ve bu yönüyle bisiklet kullanımının yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bu durum, Hollanda’yı çok sayıda uluslararası bisiklet üreticisinin ve yerel bisiklet mağazasının odaklandığı pazarlardan biri haline getirir. Hal böyle olunca, bisiklet perakendesi sektöründe Hollanda pazarında başarıya ulaşmak, benzersiz bir hizmet sunmadığı müddetçe sıfırdan başlayan bir girişim için pek de kolay olmayabilir. Fakat Hollanda’daki bisiklet kullanıcılarının tam olarak ihtiyaç duydukları bir matara geliştirmek, pazarda güçlü bir pay elde etmeyi ve marka bilinirliği, ciro ve büyüme anlamında çok hızlı yol almayı beraberinde getirebilir. Bir ülke ya da şehir pazarına girmeden önce, o ürüne tüketici tarafında ne kadar ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi, bir başka deyişle ürün/pazar uyumunun araştırılması, iş kararları için güçlü bir belirleyici olacaktır.

Teşvikleri takip edin.

Hollanda hükümetinin Hollanda’da şirket kurmak ve işini büyütmek isteyenlere sağladığı teşvikler, birçok finansal yükü hafifleterek şirket kaynaklarınızı işinizi büyütmek için kullanmanızı sağlar. Asgari kurumlar vergisi oranıyla Avrupa’nın en rekabetçi ülkelerinden biri olan Hollanda’da vergi kolaylıklarını ve farklı sektörler için sunulan teşvikleri keşfetmek için Invest in Holland mottosunu benimseyen Hollanda Yabancı Yatırım Ajansı'nın kaynak ve hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Yetenekli işgücüne erişin.

INSEAD The World's Most Talent Competitive Countries 2021 listesinde altıncı sırada konumlanan Hollanda; Amsterdam Üniversitesi, Utrecht Üniversitesi, Leiden Üniversitesi, Delft Teknik Üniversitesi gibi dünyanın sayılı okullarına ev sahipliği yapar. Ayrıca Hollanda halkı, yaşam boyu öğrenme kavramını bir kültür olarak benimsenmiştir. Bir diğer deyişle resmi eğitimi tamamlasa da Hollanda vatandaşları, kendilerini geliştirmeye her zaman açıktır. Bu da Hollanda’yı nitelikli işgücüne erişmenin kolay olduğu ülkelerden biri haline getirir. Üniversitelerin öğrenci kulüpleriyle iletişime geçmek, şirketinizi Hollanda kariyer fuarlarında temsil etmek, iş süreçlerinize değer katacak yetişmiş işgücüne erişme potansiyelinizi artırır.

İş ağlarına dahil olun.

Özellikle teknoloji sektöründe faaliyet gösteren şirketler için başta Dutch Startup Association, Ondernemend Amsterdam, StartupAmsterdam, AI Technology for People gibi çok sayıda iş ağına ev sahipliği yapan Hollanda’da ticaret ve e-ticaret alanlarına odaklanan ya da sağlık hizmeti sağlayıcılarını bir araya getiren sektörel topluluklar bulunur. Bu toplulukların parçası olmak ve etkinliklerine katılmak, Hollanda’da iş ağınızı genişletmenize yarar. Toplulukların sunduğu bağlantıları kullanarak potansiyel işbirliklerinizi genişletebilir, uzun vadeli birliktelikler kurabileceğiniz müşterilere ulaşabilirsiniz.

Olmadık Ofis’le tanışın!

Bu yazıyı, yukarıda sıraladığımız tüm maddelerin Hollanda’da şirket kurma süreçlerini tamamladıktan sonra işinize yarayacağını hatırlatıp, Olmadık Ofis’in Hollanda’da şirket kurma hizmetine değinerek sonlandırıyoruz.

Hollanda merkezli Unusual Enterprise çatısı altında faaliyet gösteren ve Hollanda’da şirket kurma hizmetine yalnızca 3.750 EUR karşılığında ulaşmanızı sağlayan Olmadık Ofis, Global Şirketim adını verdiği hizmetiyle Hollanda’da 10 gün içinde şirket sahibi olmanızı mümkün kılıyor. Olmadık Ofis’in Hollanda’da şirket kurma hizmeti, aşağıdaki maddeleri içeriyor:

  • Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam ya da Utrecht’te, prestijli bir lokasyonda yasal iş adresi
  • Noter kayıt süreci
  • Hollanda yasa ve mevzuatına uygun şirket sözleşmesi hazırlanması
  • Nihai yararlanıcı (Ultimate Beneficial Owner | UBO) beyanı
  • Hollanda Ticaret Odası kaydı ve KvK numarası temini
  • Posta yönlendirme

Öte yandan Global Şirketim üyeleri, Hollanda’da işlerini büyütme süreçlerini hızlandıracak muhasebe, defter tutma, vergi kaydı, VAT numarası temini, Company Officer hizmeti, dijital banka hesabı açılışı, bordro yönetimi, çalışma ve oturum izni gibi ek hizmetlerden de yararlanabiliyor.

Hollanda’da şirket kurmak ilginizi çekiyor fakat nasıl ilerleyeceğinizi bilemiyorsanız, bırakın Olmadık Ofis sizin yerinizi tüm süreçleri yürütsün. Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz!