Hollanda’da Nasıl Şirket Kurulur?

Hollanda’da yasal iş adresi, noter kayıt süreci, şirket sözleşmesi, UBO Beyanı, KvK Kaydı gibi temel işlemleri Global Şirketim adını verdiği hizmetinde bir araya getiren Olmadık Ofis, şirket yapısı belirlendikten ve Hollanda'daki noter tarafından talep edilen belgeler teslim edildikten sonra 10 gün içinde şirket kuruluşunu sizin için gerçekleştirir. Şirketinizin yapısı belirlenir, şirket adına karar verilir, şirket esas sözleşmesi hazırlanır, UBO beyanı verilir, Hollanda Ticaret Odası'na şirket kaydı gerçekleştirilir ve Vergi Dairesi'nde kaydı yapılır. Kuruluş sonrası ayrıca ayda 15 sayfaya kadar postalarınızı dijitale aktarıp e-posta yoluyla iletme hizmetini de paket kapsamında size sunar.

Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan, bölge ticaretinin merkezlerinden biri olan ve inovasyondan beslenen kültürüyle Hollanda, girişimciler için önemli fırsatlar barındırıyor. Global Şirketim paketiyle Hollanda’da şirket kurma hizmeti veren Olmadık Ofis, yalnızca 3.750 EUR hizmet bedeliyle 10 gün içinde şirketinizin kuruluşunu gerçekleştirir.


Geniş ulaşım ağı ve bağlantı noktalarıyla Avrupa’ya açılan kapı olarak adlandırılan Hollanda, girişimciler ve KOBİ’ler için de çok sayıda fırsat barındırıyor. Almanya ve Belçika’nın komşusu; Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesi ve Schengen Bölgesi’nin parçası olan Hollanda, renkli başkenti Amsterdam, ticaret limanı Rotterdam, girişimciliğin yeni merkezleri Utrecht ve Eindhoven gibi şehirleriyle yalnız yaşam alanı olarak değil, güçlü iş ortamıyla da dikkat çekiyor. Hollanda’nın iş dünyası için yükselen potansiyelinin farkına varan girişimci ve şirketler, Hollanda’yı yalnızca ihracat planlarına dahil etmekle kalmıyor. Aynı zamanda Hollanda’da şirket kurarak işlerini ya da yeni iş fikirlerini yurt dışına taşımayı da düşünüyor.


Peki Hollanda’da şirket nasıl kurulur? Elbette ki her ülkenin farklı regülasyonları, şirket kurmak isteyenlerden talep ettiği farklı yasal süreçler oluyor. Ayrıca ticaret kanunları da farklılık gösteriyor ve bir girişimcinin şirketini hayal ettiği gibi kurabilmesi için bu hukuki kararlara hakim olması gerekiyor. Ne mutlu ki teknoloji, girişimcilik ve servis modellerinin yükselişi, her sürecin işi bilen profesyonellerce sunulan hizmetler sayesinde tamamlanmasını mümkün kılıyor. Olmadık Ofis’in Global Şirketim hizmeti de Hollanda’da şirket kurmak isteyenlerin her aşamada yanında oluyor. Bu aşamalara, sürecin ayrıntılarını öğretici içeriklerle aktarmak da dahil…

Hollanda’yı şirket kuruluşu için en uygun merkezlerden biri haline getiren avantajları listelediğimiz Hollanda’da şirket kurmanın avantajları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.​

Birkaç çarpıcı veriyle Hollanda’nın iş kurmak için en uygun ülkelerden biri olduğunu gösterdikten sonra, Hollanda’da şirket kurmanın temeli sayılabilecek Hollanda şirket türlerini keşfetmeye geçebiliriz.

Hollanda’da şirket türleri

Şirket türleri, bir ülkenin ticaret hayatının ihtiyaçları doğrultusunda, yetki, sınır ve sorumlulukları ticaret kanunlarınca belirlenen farklı biçimlerde oluşturulmuştur. Nasıl Türkiye’de şahıs şirketi, limited şirket, anonim şirket, kolektif şirket, kooperatif şirket, komandit şirket gibi farklı şirket türleri varsa, Hollanda’da da şirket türleri farklılık gösterir. Her ülkenin ticaret ve borç kanunlarında farklı şirket türleri için çeşitli hükümler yer alır ve bu hükümler şirketlerin vergilendirilmelerinden hukuki sorunların çözümüne, gelir paylaşımından organizasyon yapısına, birçok noktada belirleyici rol üstlenir.

Hollanda’da şirket kurmak için takip edilmesi gereken adımlara geçmeden önce Hollanda’daki şirket türlerini öğrenmek, yapılacak işe en çok hangi şirket türünün uygun olduğunu anlamak açısından önemlidir.

Hollanda’da tüzel kişiliği olmayan işletmeler şahıs şirketi (eenmanszaak), ortaklık altındaki adi şirket (vennotschap onder firma | VOF), sınırlı ortaklık (commanditaire Vennootschap (CV), ortaklık (maatschap) gibi isimlerle adlandırırken, tüzel kişiliği olan şirketler kurmak için aşağıdaki kavramlar, başlıca kavramlar olarak öne çıkar:

Besloten Vennootschap (BV) - Limited şirket: Limited şirket ifadesi, yasaların belirlediği çerçevelerde her türlü ekonomik faaliyette bulunabilen şirketler için kullanılır. Bu şirket tipinde minimum 2 ortağa ihtiyaç duyulurken, esas sermayesi belirli olan bu şirketlerde ortakların sorumluluğu şirkete koydukları sermayeyle sınırlıdır.

Naamloze Vennotschap (NV) - Anonim şirket: Anonim şirketler limited şirketlerin aksine isimsiz hisse verebilme hakkına sahiptir ve sermaye şirketi olmanın tüm özelliklerini taşır. Bankacılık, sigortacılık gibi sektörlerde ya da daha büyük amaçlarla kurulan bu şirketlerde gerçek kişiler gibi tüzel kişiler de pay sahibi olabilir.

Özetlemek gerekirse Hollanda’da şirket kurmak isteyenler, şirket yapılarını sermaye miktarı, şahsi sorumluluk düzeyi, ortak sayısı, vergi avantajları, sektörel uygunluk gibi başlıklara bakarak seçer. BV olarak tabir edilen Besloten Vennotschap limited şirket modeli, Hollanda’yı bir ek şube ya da Avrupa açılımı olarak düşünen girişimler için en uygun seçenek olarak öne çıkar.

Elbette, Hollanda’da Besloten Vennotschap (BV) kurabilmek için bazı koşulları yerine getirmek gerekir. Olmadık Ofis olarak, Hollanda’da şirket nasıl kurulur başlıklı bölümümüzde bu gereksinimlerin ne olduğunu madde madde derlemeye çalışalım.

Hollanda’da nasıl şirket kurulur?

Her ülkede olduğu gibi Hollanda’da da şirket kurulumu süreçleri, ticaret kanunları ve ilgili otoriteler tarafından belirlenmiştir. Yasalarca ve yetkili kurumlarca belirlenen ve Hollanda’ya yatırım yapmak isteyen girişimcileri yönlendiren internet sitesinde de listelenen şirket kurma süreçlerindeki adımları doğru ve eksiksiz biçimde takip etmek, Hollanda’da bir an önce şirket kurmak ve işe odaklanmak açısından önemlidir.

  1. Şirket yapısının belirlenmesi: Hollanda’da şirket kurma eylemlerine geçmeden önce üstte sıraladığımız yapılardan (rechtsvorm) biri, Hollanda’da kurulacak şirket için seçilmelidir. Bu iş, Hollanda’da şirket yapısının belirlenmesi olarak adlandırılır ve zincirin ilk halkasıdır.
  2. Şirket ismine karar verilmesi: Şirketler marka kimliğinden, marka isminden, o markayı tüketici gözünde rakiplerinden ayırmaya yarayan özelliklerinden bağımsız olarak düşünülemez. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, bu hep böyledir. Dolayısıyla Hollanda’da sıfırdan şirket kurma sürecinin ikinci aşamasında girişimcilerin ülke koşullarına uyumlu bir marka ismine karar vermesi gerekir. Ayrıca bu marka ismi, şirketin ticaret odasına kayıt sürecinde de kullanılacak, şirketin yasal olarak temsil edildiği isim ve unvanı belirleyecektir. Burada şirketlerin sınırları Hollanda Ticari İsim Kanunu tarafından belirlenmiştir, bu ismin sektörde ve hedeflediği bölgede özgün olması da Hollanda Ticaret Odası tarafından kabul edilmesi açısından önemli bir kriterdir.
  3. Yasal iş adres kaydı: Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, Hollanda da tüzel bir şirket kurmak isteyen girişimcilerden yasal bir adres beyan etmelerini bekler. Şirketlerin yasal iş adresi göstermeleri, sonraki Hollanda’da şirket kurma aşamalarına geçebilmeleri için gereklidir. Çoğu zaman bu çözüm Olmadık Ofis gibi yasal iş adresi sağlayıcıları tarafından, fiziksel ofis kiralamaktan çok daha düşük maliyetler karşılığında sunulabilir. Olmadık Ofis, Hollanda’nın Amsterdam, Eindhoven ve Utrecht şehirlerine, üyelerine sağladığı yasal iş adresleriyle bu çözümü Global Şirketim paketi kapsamında sunar.
  4. Şirket Esas Sözleşmesi’nin hazırlanması: Şirket ana sözleşmeleri, şirketlerin faaliyete başlayabilmesi için temel bilgileri içeren sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler kurucuların ve ortakların bilgileriyle başlar. Ayrıca işletmenin tescil edilmiş şirket isminin, unvanının, şirketin faaliyet göstereceği sektörün ve şirket amacının belirtilmesi gerekir. Şirketin sermayesinin ne kadar olduğu, nasıl idare edileceği, şirket kuruluşunun ne yolla duyurulacağı, şirketin kim tarafından temsil edileceği gibi ayrıntılar da yine esas sözleşmede yazılır. Bu sözleşmenin kuruluş sürecinde noter tarafından onaylanması gerekir.
  5. Hollanda Ticaret Odası kaydı ve KvK numarası almak: Hollanda’da faaliyet göstermek isteyen şirketlerin, hangi şehirde kurulurlarsa kurulsunlar, Hollanda Ticaret Odası’na (Netherlands Chamber of Commerce) kaydolması ve bu kurumdan 8 haneli Kamer van Koophandel (KvK) numarasını almaları gerekir. Bu numara, şirketin Hollanda’da ticaret sicil kaydını yaptırdığı anlamına gelir. Bir sonraki maddede açıklayacağımız vergi dairesinde UBO beyanı gibi işlemlere devam edebilmek ve diğer yasal süreçleri tamamlayabilmek için KvK numarasına sahip olmak gerekir.
  6. UBO beyanı: İngilizcede Ultimate Beneficial Owner olarak tabir edilen ve Türkçede nihai yararlanıcı olarak adlandırılan kişiler, şirketlerin hissedarlarıdır. Hollanda’da şirket kurmak üzere ilerleyen süreçte bir işletmenin sahibi olan veya işletmeyi etkin bir şekilde kontrol edebilen kişilerin yetkili kurumlara beyan edilmesi gerekir. Bu işlem, şirket hissedarlarının vergi dairesine kaydedilmesi anlamına gelir.

Hollanda’da şirket kurulumu işlemi, büyük ölçüde bu 6 işlemin noter onayıyla gerçekleştirilmesi durumunda tamamlanır. Elbette tüm bu işlemler, Hollanda’da şirket kurmak isteyen işletmelere ayrı ayrı maliyetler yaratır.

Olmadık Ofis’in Global Şirketim paketiyle Hollanda’da kolayca şirket kurun!

Kapsamlı ve karmaşık görünse de Hollanda iş yapma kolaylığı açısından öne çıkan ülkelerden biridir. Hollanda’nın iş atmosferini, mevzuatını, yasal gereksinimlerini ve Hollanda’da şirket kurmanın gerekliliklerini yakından takip eden Olmadık Ofis, ülkede kurduğu iş ortaklıklarıyla tüm girişimcilerin partneri olur.

Hollanda’da yasal iş adresinin sağlanmasından noter kayıt sürecine, şirket sözleşmesinin hazırlanmasından UBO beyanına ve günün sonunda vergi dairesine KvK kaydının yapılması gibi temel işlemleri Global Şirketim adını verdiği hizmetinde bir araya getiren Olmadık Ofis, ayda 15 sayfaya kadar postalarınızı dijitale aktarıp e-posta yoluyla iletme hizmeti de sunar.

Şirket başına fiyatlandırmayla Hollanda’da şirket kurmak için hesaplı bir yol sunan Olmadık Ofis, uçtan uca tüm süreçleri girişimcilerin yerine yürütüyor ve her aşamada şirket sahiplerini bilgilendiriyor. Yurt dışını hedefleyen, Avrupa’ya açılmak isteyen girişimler ve şirket sahipleri için en uygun çözümü 3.750 EUR’dan sunuyor.

Ayrıntıları keşfetmek, Olmadık Ofis'in Global Şirketim paketiyle ilgili bilgi almak ve Hollanda’da şirket kurmanın avantajlarını öğrenmek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Hizmet almak istediğiniz ülkeyi seçin!

TÜRKİYE
HOLLANDA

Form gönderilirken bir hata oluştu lütfen daha sonra deneyiniz.

Teşekkürler, talebinizi aldık. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.