Hollanda'da Şirket Kurmanın Avantajları

Hollanda'da şirket kurmanın pek çok avantajı vardır. Avrupa'da kolay şirket kurmaya olanak tanıyan öncü ülkelerden biridir. Her sektör için avantajlı bir alan sunar. İnovasyon ve ArGe'nin merkez ülkelerindendir. Üretken ve çok dilli iş gücü olanağı sağlar. Lojistik ve teknolojik altyapıya sahiptir. Yabancı şirket için uygun vergi ortamıyla bilinir. Pek çok girişimci tarafından merkez ülke olarak tercih edilir. Şirketinin merkezi olarak konumlayanlara prestij sağlar. Çalışma ve oturma izinlerinin olasılığını beraberinde getirir. Bunlar, Hollanda'da şirket kurmanın başlıca avantajlarından yalnızca bazıları... 

Başarı yolculuğuna Türkiye’de başlayan her girişimci, çözümlerini ve yaratıcı fikirlerini dünyanın farklı ülkelerinde de sürdürülebilir iş modellerine dönüştürmenin hayallerini kurar. Bu amaç için bazı ülkeler, diğer ülkelere göre şirketlere ve girişimlere avantajlı bir iş atmosferi sunar. Şirket kurulum süreçlerinden, iş ağı oluşturmaya birçok aşama, bazı ülkelerde diğer ülkelere kıyasla daha kolaydır. Bu noktada Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olan ve Euro bölgesinin parlak ekonomileri arasında yer alan Hollanda, sözünü ettiğimiz ülkelerden biri olarak başı çeker.

Hollanda’da şirket kurmanın avantajlarına değineceğimiz bu yazımızda, Hollanda’nın girişimciler ve kurumsal şirketler açısından yurt dışına açılmak için neden en uygun ülkelerden biri olduğuna geçmeden önce; ülkeye, ülkenin ekonomik durumuna ve iş dünyasına kısaca göz atalım.

Hollanda’ya kısa bir bakış

Batı Avrupa’da konumlanan, doğuda Almanya’ya, güneyde Belçika’ya komşu olan Hollanda, Avrupa Birliği, NATO ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi olarak Euro bölgesinin en önemli oyuncuları arasında sayılıyor. Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Groningen gibi büyük şehirlere ve merkezlere ev sahipliği yapan Hollanda’nın, bugünkü konumuna denk gelen vilayetlerinin bağımsızlığının, 1648’de imzalanan Vestfalya Anlaşması’yla tanındığı biliniyor.

Hollanda’nın başkenti ve en yüksek nüfuslu şehri olan Amsterdam’ın tarihi ise 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Bugün çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma sembol yapılarıyla önemli bir turizm merkezi olma vasfını taşıyan şehir, Avrupa’nın en dikkat çekici şehir dokularından birini taşıyor. Hollanda’nın ikinci en kalabalık şehri olan Rotterdam ise ülkenin güneybatısında konumlanıyor. Avrupa’nın en büyük limanını barındıran Rotterdam, dünyanın en önemli ticaret noktalarından biri sayılıyor. Şehirde dikkate değer bir Türk nüfusu da ikamet ediyor.

Hollanda ekonomisi ve iş dünyası

Hollanda’nın ekonomik atmosferini ve iş dünyası manzarasını keşfetmek için küresel kuruluşların verilerine göz atalım.

 • OECD’nin yıl sona ermeden yayımladığı verilere göre 2021’i %4,3’lük bir büyümeyle kapattığı tahmin edilen Hollanda ekonomisinin 2022’de %3,2, 2023’te %1,8 büyüyeceği tahmin ediliyor.
 • Hollanda, Dünya Bankası ve IMF verilerine göre, gayrisafi yurt içi hasıla (GDP) bakımından dünyanın en büyük 18. ekonomisi olarak konumlanıyor. Avrupa Birliği ülkeleri düşünüldüğünde Hollanda; Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın ardından beşinci sırada listeleniyor.
 • Heritage Vakfı’nın 2022 Ekonomik Özgürlük Endeksi, Hollanda’yı Estonya’nın ardından 79,5 puanla dünyanın en özgür 8. ekonomisi olarak nitelendiriyor.
 • Avrupa Birliği üyesi olarak yürürlükte olan 46 ticaret anlaşması bulunan Hollanda, birçok sektörde yabancı yatırımlara açık bir iş ekosistemi sunuyor.
 • Heritage Vakfı’na göre ülkedeki uygun bankacılık düzenlemeleri, girişimciler için kolay büyüyebilecekleri bir ortam sunuyor. Yargının siyasi müdahaleden bağımsız olduğu ülkede özel mülkiyet hakları da güçlü bir şekilde korunuyor ve sözleşmelerin güvenilir bir biçimde uygulanmasına özen gösteriliyor.
 • Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından yayımlanan ve 180 ülkeyi değerlendiren Yolsuzluk Algısı Endeksi’ne göre 82 puanla yolsuzluğun en az görüldüğü ülkeler içinde ilk 10’a 8. sıradan giriyor.
 • “Avrupa’ya açılan kapı” olarak da anılan Hollanda, IMD Business School Rekabet Edebilirlik Endeksi’nin 2021 sonuçlarına göre dünyanın en rekabetçi ekonomisine sahip beş ülke içinde yer alıyor.

Avrupa kıtasındaki stratejik konumuyla Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa gibi ülkelere kısa mesafede yer alan Hollanda, dünyadaki kişi başına en yüksek geniş bant penetrasyonuyla dijitalde de öncü ülke olarak öne çıkıyor. Ülkenin özgür ekonomisi ve yetişmiş iş gücü kaynağı, birçok küresel şirketin de ilgisini çekiyor. 2019’da 397 çok uluslu şirketin ülkeye yaklaşık 4,3 milyar avro yatırım yaptığı ve toplamda 14 bin istihdam yarattığı biliniyor.

Hollanda’nın girişimcilik ekosistemi

Hollanda’nın rekabetçi iş ortamı, yalnızca kurumsal şirketler için değil, girişimcilik ekosistemi için de birçok avantaj barındırıyor. Ülkede kurulan girişimlere 2020’de toplamda 1,7 milyar euro, 2021’de ise bu değerin yaklaşık üç katına karşılık gelen 5,3 milyar euro değerinde yatırım yapıldığı biliniyor. 2020’de 300, 2021’de ise 400 yatırım anlaşmasının tamamlandığı aktarılıyor. 2021 sonuçları, ülkedeki girişimlere yatırım yapanlar arasında başta ABD merkezli yatırımcılar olmak üzere yabancı yatırımcıların keskin bir biçimde arttığını gösteriyor.

Avrupa’nın inovasyondaki 5 lider ülkesi arasında yer alan Hollanda, Hollanda’da şirket kurmak isteyenler için dinamik ve işbirliğine dayalı bir startup ekosistemine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en bağlantılı ekonomisi unvanını taşıyan ülke, girişimler için Avrupa’nın en iyi dördüncü ülkesi ve girişimcilik ekosistemi en hızlı büyüyen ilk ülkesi olarak sayılıyor. Hollanda hükümeti stratejik planlarla yapay zeka (AI), makine öğrenmesi (ML) gibi teknolojilere büyük yatırımlar yapıyor ve bu alanda çalışan girişimlere avantajlar sağlıyor. Kişi başına düşen yazılım geliştirici sayısında Avrupa lideri olan Hollanda, ABD merkezli Plaid ve Birleşik Krallık merkezli Azimo gibi fintech start-up’larının dikkatini çekiyor. Harvard Business Review, Hollanda’yı “dijital iş yapma kolaylığı” açısından dünya çapında üçüncü sırada konumlandırıyor. Startupmap’e göre yalnızca Amsterdam’da 4 bine yakın girişim bulunuyor.

Hollanda’da şirket kurmanın avantajları

Ekonomisine, iş dünyasına ve girişimcilik ekosistemine dair saydığımız birçok madde, Hollanda’nın girişimler ve işini Avrupa’ya odaklamak isteyen şirketler için en uygun iş ortamlarından birini sunduğunu ispatlıyor. Hem özet bilgiler sunmak, hem de hiçbir avantajı göz ardı etmemek için, Global Şirketim hizmetiyle Hollanda’da şirket kurmak isteyenler için avantajları maddeler halinde listeleyelim.

 • Hollanda, Avrupa’da kolay şirket kurmaya olanak tanıyan öncü ülkelerden biridir. Özellikle, Özel Limited Şirket (Besloten Vennootschap | BV) olarak bilinen şirket kurmanın oldukça kolay olduğu ülkede Olmadık Ofis gibi aracılar, Ticaret Sicil Numarası (Kamer van Koophandel | KvK) ve Ultimate Beneficial Owner (UBO) beyanında bulunmak, noter işlemlerini yürütmek gibi konularda kolaylaştırıcı rol üstlenir.
 • Hollanda, her sektör için avantajlı bir iş iklimi sunar. Yetenekli ve iyi yetişmiş iş gücünün, inovatif yaşam tarzını benimsediği bir Avrupa ülkesi olan Hollanda, bu yönleriyle yatırımcıların da dikkatini çeker. Hollanda hükümeti, vergileri en aza indirmek isteyen şirketler için, özellikle çalışan istihdamı konusunda çeşitli teşvikler sağlar. Olmadık Ofis gibi, Hollanda’nın yasal mevzuatına hakim şirketler, Global Şirketim gibi çözümleriyle Hollanda’da şirket kurma süreçlerini hızlandırmanın yanı sıra üyelerine teşviklerden yararlanmanın yollarını da sunar.
 • Hollanda, inovasyon ve Ar-Ge’nin merkez ülkelerinden biridir. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün 2021 Küresel İnovasyon Endeksi'nde altıncı sırada yer alan Hollanda, dünya çapında yüksek itibara sahip olan ve Ar-Ge faaliyetleri yürüten birçok yenilikçi şirkete ev sahipliği yapar. Sağlık, kimya, temiz enerji, BT ve yaratıcı endüstrilerde çok sayıda başarılı ve yenilikçi iş ekosistemine sahip ülke, inovasyonu teşvik eden vergi oranları ve Ar-Ge faaliyetlerine katılmayı destekleyen mevzuatıyla öne çıkar.
 • Hollanda yetenekli, üretken ve çok dilli iş gücü olanakları sağlar. EF İngilizce Yeterlilik Endeksi 2021'de 100 ülke arasında ilk sırayı koruyan Hollanda nüfusunun diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha büyük bir yüzdesi, Almanca ve Fransızca da bilir. 2021 OECD Yetenek Görünümü raporunda, Hollanda nüfusunun yaşam boyu öğrenmeye olumlu baktığı ve daha yüksek akademik başarılar elde ettiği vurgulanır. 2021 Yıllık Küresel Yetenek Rekabet Edebilirlik Endeksi’nde altıncı sırada konumlanan ülke, yetenek rekabeti açısından da dünyanın en iyi ülkeleri arasında sayılır. Hollanda nüfusunun büyük bir kısmı 15-67 yaş aralığındadır ve böylece ülke, ekonomik olarak aktif nüfus bakımından birçok ülkeyi geride bırakır.
 • Hollanda, üstün bir lojistik ve teknolojik altyapıya sahiptir. Uluslararası lojistik şirketi DHL’in Global Connectedness Index sıralamasında 2005’ten bu yana birinci sırada yer alan Hollanda, küresel ticarete entegre oluşu ve diğer Avrupa ülkeleriyle bağlantıları açısından coğrafi avantaj da sağlar. Başta Avrupa’nın en önemli ticaret noktalarından biri olan Rotterdam Limanı olmak üzere, küresel standartları belirleyen limanları ve havalimanları, kapsamlı karayolu ve demiryolu ağlarıyla diğer ticaret noktalarına tam bir erişim sunan Hollanda, kalite, hız ve güvenilirlik açısından dünyanın en iyileri arasında yer alan telekomünikasyon ağıyla da öne çıkar. Ayrıca Speedtest Global Index sıralamasına göre Hollanda'da mobil bağlantı hızı; Danimarka, Çin, İsviçre, Lüksemburg, Kanada, Avustralya ve ABD gibi ülkeleri geride bırakarak beşinci sırada yer alır.
 • Hollanda, yabancı şirketler için uygun vergi ortamıyla da tanınır. Hollanda’da uygulanan asgari kurumlar vergisi oranı, ilk 245 bin avro kâr üzerinden %15 olarak belirlenmiştir ve bu yönüyle ülke, Avrupa’daki en düşük kurumlar vergisi oranlarından birini sunar. Ayrıca Hollanda merkezli bir şirket, Hollanda Ciro Vergisi Yasası’nın 23. maddesi uyarınca ithalat lisansı alarak KDV avantajlarından faydalanabilir. Hollanda’da çalışan expat’lar, %30 kuralından yararlanabilir ve belirli koşullar sağlandığında gelirlerinin %30’u gelir vergisinden muaf tutulur.
 • Hollanda, birçok girişim tarafından merkez olarak tercih edilir. Yeni kavramlara ve inovasyona oldukça açık olan Hollanda toplumu, ülkeyi “yaşayan bir laboratuvar” olarak tanımlar. 2021’de Hollanda merkezli birçok şirket, The Financial Times tarafından hazırlanan ve en hızlı büyüyen şirketleri listeleyen FT1000 listesinde yer almıştır. Araştırma ve veri odaklı kişisel finans hizmetleri sağlayıcısı NimbleFins’e göre start-up’lar için Avrupa’daki en iyi dördüncü ülke olan Hollanda’da Amsterdam merkezli start-up ekosistemi Amsterdam-Delta,Startup Genome’agöre Avrupa’daki ilk üç ekosistem arasında konumlanır. Avrupa Komisyonu’nun 2021 Avrupa İnovasyon Puan Tablosu’nda Avrupa Birliği’nde beşinci sırada yer alan ülke, 10’u aşkın inovasyon merkeziyle start-up’lara hızlandırma merkezlerine ve Ar-Ge tesislerine erişme olanağı sunar.
 • Hollanda, şirketlerin prestijlerini artırır. Özellikle Türkiye’de iş yapan şirketler, Avrupa’ya açıldıkları noktada Türkiye’de de rekabet avantajı kazanırlar. Hollanda’nın Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam ya da Utrecht gibi şehirlerinin en prestijli noktalarında gösterilecek bir yasal iş adresi, şirket prestijini birkaç adım öteye taşır ve potansiyel işbirliği fırsatlarını genişletir. Bu da kârlılığa, büyümeye ve marka görünürlüğüne doğrudan katkıda bulunur.
 • Yatırım, kalıcı oturma izni olasılığını beraberinde getirir. Hollanda’da yatırım yapan, Global Şirketim hizmetiyle yasal iş adresi göstererek şirket kuran kişiler, yatırımları karşılığında Hollanda’da oturma izni alabilir. Hollanda’da kurduğu şirketi beş yıl boyunca işleten ve bu süreçte ülkede yaşayanlar da kalıcı oturma izni sahibi olabilir.

Hollanda’da nasıl şirket kurulur? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız içeriğimize de göz atmanızda fayda var.

Olmadık Ofis olarak bu yazımızda, Hollanda’da iş kurmanın avantajlarını derledik. Türkiye’de sunduğumuz hizmetlerin kapsamını genişleterek Global Şirketim paketiyle Hollanda’da şirket kurulumu desteği de sunan Olmadık Ofis olarak; Hollanda’da yasal iş adresi gösterme, Hollanda Ticaret Odası’na kaydolma ve 8 haneli Ticaret Sicili Numarası (KvK) temin etme, şirket vergi hissedarlarının vergi dairesine tescili anlamına gelen Ultimate Beneficial Owner (UBO) beyanında bulunma ve Vergi Dairesi'ne kayıt yapma konusunda da adımları kolaylaştırıyoruz.

Hollanda’da şirket kurmanın avantajlarına değindiğimiz bu yazı fikirlerini netleştirmenize yardımcı olduysa ve Hollanda’da yasal bir adres, vergi ve KvK numarası temin ederek şirket kurmaya karar verdiyseniz hemen üye olun, sizin için neler yapabileceğimizi birlikte keşfedelim.

BİZE ULAŞIN

Hizmet almak istediğiniz ülkeyi seçin!

TÜRKİYE
HOLLANDA

Form gönderilirken bir hata oluştu lütfen daha sonra deneyiniz.

Teşekkürler, talebinizi aldık. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.