Hollanda Serbest Çalışan Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki serbest çalışanların Hollanda’da iş kurmaları için uygulanan, halk arasında Ankara Anlaşması olarak da bilinen, Hollanda Serbest Çalışan Vizesi (Self-Employment Visa), bir yıllık çalışma ve oturma izni içerir. Gerekli koşulları yerine getiren serbest meslek sahipleri ve girişimciler; Hollanda’da iş kurabilme imkanı ile oturma ve çalışma izni elde eder.

Hollanda’da serbest meslek sahibi olmak…

Hollanda'da bir yabancı olarak serbest meslek sahibi olmak, iş kurmak veya kariyerinizi geliştirmek için harika bir yol. Hollanda, elverişli iş ortamıyla bilinir ve bu da Hollanda’yı yabancıların iş kurması ve yatırım yapması için ideal bir yer haline getirir. Hükümet, yabancı girişimcilere daha düşük vergiler ile hibe ve finansmana erişim gibi çeşitli teşvikler sunar. Bu avantajlara ek olarak, ayrıca iyi gelişmiş bir altyapıya, yüksek eğitimli bir işgücüne ve gelişen bir ekonomiye sahiptir. Bu, serbest çalışan yabancılara; güvenilir iş hizmetlerinden, geniş ürün ve hizmet yelpazesinden ve küresel pazarda rekabet etme fırsatından yararlanabilme imkanı sağlar. Hollanda'da serbest çalışan yabancılar; ülkenin iyi eğitim ve sağlık sistemi ile kültürel cazibe merkezleri sayesinde yüksek yaşam kalitesine ulaşır. Hollanda'nın serbest çalışan yabancıları her daim yatırıma teşvik etmek üzere hayata geçirdiği uygulamalar vardır. Hollanda Serbest Çalışan Vizesi (Self-Employment Visa) şüphesiz bunlardan en önemlisidir.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesi (Self-Employment Visa) nedir?

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki serbest çalışanların Hollanda’da iş kurmaları için uygulanan, bir yıllık çalışma ve oturma izni içeren vize türüdür. Halk arasında Ankara Anlaşması olarak da bilinir. Bu kapsamda belirli koşulları karşılayan serbest çalışan ve girişimcilere belli başlı imkanlar sunulur. Elbette en önemli  koşullardan biri; serbest çalışanların Hollanda’da faaliyet göstereceği ticari işletmeler ile Hollanda ekonomisine katkı sağlayıp sağlayamayacağıdır.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesine (Self-Employment Visa) başvurmak istiyorsanız, yapacağınız iş için çeşitli gereksinimleri karşılamanız beklenir. Örneğin Hollanda Ekonomisi’ne fayda sağlayacak bir iş alanı içinde olmalısınız. Ya da şirketiniz ile veya bireysel olarak KvK'ya (Hollanda Ticaret Odası) kaydolmalısınız. Ayrıca belirli bir aylık geliriniz de olmalıdır. Örneğin eğer serbest çalışansanız, birden fazla yerden gelir elde etmeniz size avantaj sağlayacaktır.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesine (Self-Employment Visa) onay almak, bir puan sistemine dayanır. AB dışından başvuru sahipleri her kategoride en az 30 puan olmak üzere 300 üzerinden en az 90 puan almalıdır. Kategoriler:

 1. Hollanda'ya Fayda Sağlamak (yatırım boyutu, iş yaratma potansiyeli, yenilik vb.)
 2. İş Planı (finansman, organizasyon, pazar analizi vb.)
 3. Kişisel Deneyim (derece, girişimci olarak geçmiş başarı, yüksek gelir)

**Puanlama sistemi, Türk vatandaşları veya farklı bir AB ülkesinde uzun süre ikamet eden kişiler için geçerli değildir.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesi (Self-Employment Visa) için gerekli şartlar neler?

Hollanda Serbest Çalışan Vizesine (Self-Employment Visa) başvurmak için belli başlı şartlar söz konusudur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Geçerli bir pasaportunuz bulunmalıdır.
 2. Geçici seyahat ve oturum iznine (MVV) sahip olmalısınız.
 3. Kamu düzeni veya ulusal güvenlik açısından tehlike oluşturmamalısınız.
 4. Hollanda’ya fayda sağlayacak, temel çıkarlarına hizmet eden bir ticaret yapmanız beklenir.
 5. Geçiminiz için yeterli kaynakları kalıcı veya bağımsız sağlıyor olmalısınız.
 6. Mesleğinizi veya ticaretinizi yapmak için gerekli tüm izin ve lisanslara sahip olmalısınız.
 7. Hollanda Ticaret Odası olarak da bilinen Kamer van Koophandel'e (KvK) kayıtlı olmalısınız.
 8. Bir sağlık profesyoneliyseniz, BIG-register'a (Bireysel Sağlık Profesyonelleri Sistemi) kayıtlı olmanız beklenir.
 9. Hollanda-Amerikan Dostluk Anlaşması ve Hollanda-Japon Ticaret Anlaşması kapsamında gelmeyi planlıyorsanız; Amerikan veya Japon vatandaşlığına sahip olmanız ve ABD/Japonya ile Hollanda arasında iş yapmanız, ayrıca önemli miktarda sermaye yatırmış olmanız gerekir.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesine (Self-Employment Visa) başvurunuzu belirleyen en büyük faktörlerden biri uyruğunuzdur. Belirli uyrukların, serbest çalışan yabancılar için oturma iznine başvurmadan önce geçici oturma izni olan MVV'ye ihtiyaçları vardır. MVV'ye ihtiyaç duyan kişilerin, önce kendi ülkelerindeki Hollanda konsolosluğuna/büyükelçiliğine başvurmaları gerekir.

Hollanda Serbest Çalışan Vizesi (Self-Employment Visa) başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktör nedir?

Başvuru sürecinde gerekli bilgi ve belgelerin eksiksiz sunulmasının yanı sıra şirketinizin Hollanda’nın temel çıkarlarına hizmet etmesi ve bunun kanıtlanması çok önemlidir. Şirketiniz mutlaka Hollanda’da bir ihtiyacı karşılamalı ve Hollanda ekonomisine pozitif katkı sağlamalıdır! Bu noktada başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri, nitelikli ve kapsamlı bir iş planının sunulmasıdır. İş planı ile Hollanda’nın temel çıkarlarına hizmet ettiğinizi çok iyi anlatmanız beklenir.

Olmadık Ofis olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda danışmanlarımızla birlikte Hollanda’nın beklentilerine uygun olacak kapsamlı ve nitelikli iş planının hazırlanmasında size rehberlik ediyor, danışmanlık sağlıyoruz.

Kapsamlı bir İş Planında olmazsa olmazlar!

 • Probleme, çözüme, servis ve hizmete, pazara ve yapıya yer verilir.
 • SWOT analizine, rakip ve pazar öngörülerine ve analiz sonuçlarına değinilir.
 • Ürün ve servisin detaylarından, benzersiz satış önermesinden, ürün ve paketleme ile hedef pazarlardan bahsedilir.
 • Şirket, kurucuları, ekibi ve çalışanları tanıtılır.
 • Ürün, hizmet ve servislerin kapsamından, yapı taşlarından ve zorluklardan bahsedilir.
 • Pazarlama karması ve aktiviteleri ile müşteri edinme adımlarına değinilir.
 • Satış öngörüleri, gelir ve gider beklentileri ile planlamaları aktarılır.
 • Beklentilere, faydalara ve iş fırsatlarına yer verilir.

Unutmayın; iş planı, değerlendirme sürecinde en büyük paya sahiptir. Başvuru sonrası Göç ve Vatandaşlık Dairesi (IND) iş planınızın eksiksiz olup olmadığını ve istenilen belgelerin eklenip eklenmediğini kontrol eder. Takibinde iş planını Hollanda Girişimci Destek Dairesine (RVO) gönderir. RVO, şirketinizin Hollanda’nın temel çıkarlarına hizmet edip etmediğini değerlendirir ve son kararı verir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda Serbest Çalışan Vize (Self-Employment Visa) süreçlerinde yanınızdayız!

Olmadık Ofis’in deneyimli ekibi, Hollanda Serbest Çalışan Vizesine (Self-Employment Visa) başvuru süreçlerinde size rehberlik ediyor. Bir yıllık çalışma ve oturma izni içeren, halk arasında Ankara Anlaşması olarak da bilinen, bu vize türü serbest çalışanlar ve Avrupa Birliği dışından Hollanda'da iş kurmak için gelen yabancılar için mükemmel bir yoldur.

Tüm süreçte size rehberlik ediyoruz, nasıl mı?

 • Sizi, başvuru süreçlerinizi yönetmek üzere göçmenlik üzerine uzmanlaşmış Hollandalı bir Avukatlık Ofisine yönlendiriyor ve ilk görüşmede size eşlik ediyoruz.
 • Başvuru kriterlerine sahip olup olmadığınız; izinler, başvurular ve takip süreçlerinin Hollandalı avukatlar üzerinden ilerlemesi şansınızı artıracaktır.
 • Vize kapsamında talep edilen ayrıntılı ve kapsamlı iş planının hazırlanmasında size rehberlik ediyor ve iş planınızı yazıyoruz.
 • İş Planı; vize değerlendirme sürecinin en önemli adımlarından biri olup, Hollanda Göçmenlik Ofisi (IND) ve Hollanda Girişim Ajansı’nın (RVO) en çok dikkat ettiği değerlerden biridir.
 • Unutmayın, iş planı ne kadar nitelikli ve kapsamlı olursa, olumlu yanıt alma olasılığınız o kadar artar!

Deneyimlerimizden faydalanın!

Hollanda Serbest Çalışan Vize (Self-Employment Visa) ve süreçlerine dair Olmadık Ofis’in deneyimlerinden faydalanabilir, siz de hayalinizdeki işi Hollanda’ya taşıyabilirsiniz. Oturma ve çalışma izinlerini alarak Hollanda’ya yerleşebilir, ticaretinizi Hollanda’da artırabilirsiniz.

Olmadık Ofis olarak yasal iş adresi, noter kayıt süreci, şirket sözleşmesi, UBO Beyanı, KvK Kaydı gibi temel adımları Global Şirketim adını verdiğimiz hizmette bir araya getirdik. Şirketinizin adresi ister Amsterdam’da, ister Utrecht’te, ister Eindhoven’da, ister Rotterdam’da oluyor...

Şirketinizi kurmak veya Hollanda Serbest Çalışan Vize (Self-Employment Visa) süreçlerine dair bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Formu doldurup iletişime geçmek için lütfen tıklayın.

BİZE ULAŞIN

Hizmet almak istediğiniz ülkeyi seçin!

TÜRKİYE
HOLLANDA

Form gönderilirken bir hata oluştu lütfen daha sonra deneyiniz.

Teşekkürler, talebinizi aldık. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.