KÜTÜPHANE

İstanbul’da Ofis Kiralamaya Ekonomik Çözüm

page_title

Ofis dediğimiz şey nedir? Sadece dört duvardan ibaret değil elbette. Çalışanların sosyalleştiği, iş verenlerin çalışanlarla bir arada olup iş akışını yakından izlediği, bir aradalığı sağlayan, aidiyet duygusunu besleyen ve bunun gibi kulağımıza aşina pek çok güzellemeyle tanımlayabileceğimiz bir ortam aslında. Peki ya pembe gözlüklerimizi çıkarırsak? İstanbul ofis kiralama maliyetleri ne kadar? Ofis kiralama sözleşme süreleri nasıl belirleniyor? İstanbul sanal ofis kiralama iyi bir çözüm mü? Tüm bu sorular için gelin sadece 3 dakikada bilgi sahibi olalım.

İstanbul’da sabit ofis kiralama fikriniz varsa önce çağa kulak verin

Ofis ortamının faydalarını her ne kadar şairane tanımlamalarla anlata anlata bitiremesek de günümüz dünyasının dinamikleri ve yaşadığımız dijital çağın gerekleri, tüm gerçekliğiyle ben buradayım diyor. Bir de İstanbul gibi hızına yetişemediğimiz bir büyükşehirde yaşıyorsak, durum daha da ciddileşiyor. Misal, günümüz çalışanları artık nerede verimli çalışabiliyorsa akılları orada kalıyor. Hal böyle olunca “Sanki son zamanlarda burada değil gibisin, bedenin burada ama sen değilsin” gibi tepkiler kaçınılmaz oluyor. Bu noktada kabullenmek gerekiyor ki artık eskisinden çok daha hızlı bir tempo içinde yaşıyor ve özgür hissedebileceğimiz bir iki saatin bile hayalini kurar hale geliyoruz. Bu durum, profesyonel hayatımıza da yansıyor. İşimizi severek yapsak da, eğer ofisimiz evimizden uzaksa her sabah kalabalıkların arasına karışıyor, meşhur İstanbul trafiğinde vakit kaybediyor ve öğle yemeği dışında dışarı çıkmamak suretiyle ortalama 7 saatimizi geçireceğimiz bir çalışma ortamına doğru yol alıyoruz. Üstüne bir de “bilgisayarım nerede, işim orada” diye özetleyebileceğimiz bir sektörün parçasıysak, sabit bir ofis ortamı, yarattığı kısıtlanmışlık hissiyle hem günlük ruh halimizi hem de çalışma verimimizi olumsuz etkileyebiliyor.

Hem işveren hem çalışan dostu: Sanal ofis

Buraya kadar sadece çalışanlar penceresinden bakmış olsak da, işverenler de en az çalışanlar kadar kısıtlanmış hissedebiliyor. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde hayat giderek pahalılaşırken, işverenlerin maddi açıdan zorlandığı görülüyor. Ne var ki iş akışları, çağımız teknolojisinin getirdiği imkanlarla çevrimiçi ortamlar üzerinden artık çok rahat takip edilebiliyor; online olmak iş başında olmakla denk sayılıyor, toplantılar dijital platformlara taşınabiliyor. İş hayatı pek çok sektör için bu denli kolaylaşmışken, başta ofis kiralama maliyetleri olmak üzere elektrik, su, sekretarya, mutfak ve temizlik gibi pek çok gider, maddi açıdan büyük bir külfet haline gelebiliyor. Üstelik İstanbul gibi bir mega kentte, şehrin merkezinde konumlanan bir ofisten söz ediyorsak, 15 kişilik bir ofisin kira ve idari giderler dahil aylık toplam maliyeti kişi başı aylık 2.500 TL’den başlıyor. Tam da bu noktada karşımıza çıkan hazır ofis veya sanal ofis kiralama seçeneği, hem çalışanlara hem de işverenlere kolay ofis imkanıyla rahat bir nefes aldırıyor.

Evet, doğru duydunuz; artık ofislerin de sanalı oluyor. Her şeyin ‘e’si (e-mail, e-fatura vb.) varken eofis de oluyor! Sunduğu hazır ofis imkanlarıyla da size düşünecek hiçbir şey kalmıyor! Dahası, sanal ofis İstanbul fiyatları aylık 100 liradan başlıyor! Nasıl mı? Buyurun, sizi bir paragraf aşağıya alalım.

Olmadık Ofis ile eforunuzu yüksek ofis kiralarına değil işinize harcayın

Tarihi dokusunu bugüne kadar muhafaza etmeyi başaran ve rengini çeşitli kültürlerin birliğinden alan Balat’taki Olmadık Ofis, barındırdığı toplantı ve ortak çalışma alanları, mutfak, sekreterya, çağrı ve kargo yönetimi gibi pek çok imkan sayesinde fiziki bir ofiste ihtiyaç duyulan her şeyi, hem çalışanlar hem de şirketler için aylık 100 liradan başlayan kira bedelleriyle hazır bulunduruyor. Sanal ofis veya eofis olarak da duyabileceğiniz bu imkan, yeni kuracağı iş için resmi bir adrese ihtiyaç duyan girişimcilerden serbest meslek çalışanlarına, kobilerden kurumsal firmalara, iş hayatının tüm oyuncularına kapılarını açık tutuyor.

Olmadık Ofis’in sunduğu sanal ofis kiralama hizmeti kapsamında, şirket kurmak isteyen ancak merkezi bir lokasyonda ofis kiralamak için yeterli bütçesi bulunmayan girişimler, Olmadık Ofis’i resmi iş yeri adresleri olarak gösterebiliyor.

Şayet sanal ofis değil ben haftanın birkaç günü gelip çalışayım derseniz de, Olmadık Ofis size hazır ofis imkanı da sunuyor. Çalışanlarına haftalık iş planları doğrultulsunda diledikleri yerde çalışma esnekliği sunan hibrit çalışma modelini benimsemiş kobiler ve kurumsal şirketler de çalışanları için Olmadık Ofis’i kiralayabiliyor. Aynı fırsatlar, freelance çalışanlar için de geçerliliğini koruyor. Böylece sanal ofis ile çalışanlar rutin ofis sorumluluklarından sıyrılıp çay, kahve ikramları eşliğinde yalnızca işlerine odaklanabilecekleri bir çalışma ortamına sahip olurken işverenler de maddi yüklerinden arınarak İstanbul’un merkezinde konumlanmanın tadını çıkarabiliyor! Peki, süreç nasıl başlatılıyor? İzninizle sizi biraz daha aşağıya yoralım.

Sanal ofisinizi 3 dakikada kiralayın!

1) Eğer İstanbul’da bir şirketiniz var veya olması için hazırlık aşamasındaysanız, internette İstanbul kiralık ofis, ofis kiralama gibi aramalar yapıyor olmalısınız. Ofis maliyetlerine ayıracağınız bütçeyi işinizi büyütmeye harcamak veya çalışma veriminize odaklanmak istiyorsanız, ilk adım olarak artık bundan vazgeçebilir ve buraya tıklayarak kayıt formunu doldurabilirsiniz. Size gelen erişim bilgileriyle kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

2) Formu doldurduktan sonra Olmadık Ofis yetkilisi sizi 1 saat içinde bıraktığınız telefon numarasından arar, bilgilerinizin doğruluğunu teyit eder ve sıra kira sözleşmesini aktif hale getirmeye gelir.

3) Bir sonraki adımda, ofis kira sözleşmesinin bir kopyası, kontrolünüz için düzenlenebilir formatta tarafınıza iletilir ve e-posta yoluyla onay vermeniz istenir. 

4) Onayınızın ardından Olmadık Ofis sistemine üye girişi yapmanız ve ödeme yöntemi bilgilerini girmeniz talep edilir. Kontrol için kredi kartınızdan 1 TL’lik işlem yapılır ve aynı gün iade edilir. Ödeme yönteminizin doğrulanmasını takiben elektronik imzalı orijinal sözleşme, PDF formatında sizinle paylaşılır. 

5) Olmadık Ofis, prensip olarak sözleşmelerin ıslak imzalı bir kopyasını mutlaka arşivler. Bu sebeple, üyeliğinizin resmî olarak başlamasının ardından size ulaştırılan sözleşmenin ıslak imzalı bir kopyasını, ister kargo / kurye yoluyla, ister bizzat gelerek elden teslim etmeniz talep edilir. 

6) Bu adımdan sonra siz de ıslak imzanızı atarak kamu kurumlarına kira sözleşmenizi iletebilir, dilerseniz şirketinizin, dilerseniz şubenizin resmî adresini bildirebilirsiniz.

İşte, İstanbul’da sanal ofis kiralamak artık bu kadar kolay!