subPage
KÜTÜPHANE

Pandemi Boyunca Ortak Ofis Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pandemi Boyunca Ortak Ofis Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basit tedbirler alarak hem kendinizi hemde ofisi paylaştığınız kişileri koruyabilirsiniz. Maske takmak, ellerinizi belirli periyodlarda dezenfekte etmek, daha geniş ortak alanlarda bulunmak ve ortak eşyaları düzenli aralıklarla strelizi etmek başlıca çözümler arasında sayılabilir.

COVID-19 salgını, tüm dünyanın alışkanlıklarını ve yaşam biçimlerini değiştirdi. Bu yeni hayat planından en çok etkilenen ise kuşkusuz iş dünyası oldu. Yeni düzene hızla adapte olan şirket ve firmalar süreci zararsız atlatmayı başardı. Özellikle ortak ofis seçeneği bu anlamda iş dünyasının kurtarıcısı oldu. Siz de pandemi sürecinde maliyetinizi büyük oranda düşürecek olan ortak ofis düzenini tercih edebilirsiniz. Üstelik basit bir dizi önlem sayesinde COVID-19 riskini de büyük ölçüde azaltabilir, hem sağlıklı hem de ekonomik bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz. 

Ortak Ofislerin Sunduğu Kolaylıklar

Birçok sektör ve sayısız şirket COVID-19 sürecinde evden çalışma sistemine geçti. Ancak kullanılamayan büyük ofislerin maliyet yükünün azaldığı söylenemez. Büyük alanlar için ödenen yüksek kira bütçeleri, kabarık internet faturaları ve sabit giderler halen yerli yerinde duruyor. Hazır ofis seçenekleri ise özellikle bu kabarık maliyet kalemleri göz önüne alındığında firmalara büyük kolaylıklar sağlıyor. Sekreterya hizmetinden posta yönetimine, yüksek hızlı internet bağlantısından ikram servislerine kadar bir ofiste bulunması gereken tüm özelliklere hazır ofisler ile sahip olmanız mümkün. Ayrıca paylaşımlı kullandığınız takdirde ortak ofislerinizin fatura ve kira yüklerini de büyük oranda azaltabilirsiniz. Haftalık planlamalar neticesinde ortak toplantı alanlarını da rahatlıkla kullanabilir ve gerekli görüşmeleriniz için elinizin altında prestijli bir ofis bulundurabilirsiniz. Ekonomik olarak pandemi sürecinde size birçok avantaj sunan ortak ofis alanlarında gerekli hijyen şartlarını da kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Geniş Toplantı Odalarının Avantajı

1,5 metrelik fiziksel mesafe kuralı COVID-19 ile mücadele yöntemleri arasında en önemli unsur olarak tüm dünya tarafından uygulanıyor. Ancak küçük alanlarda 1,5 metre mesafe bırakmak her zaman pek de mümkün olmuyor. Bu durum özellikle kalabalık toplantılar esnasında ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor. Ancak hazır ofislerin sunduğu geniş toplantı odalarında bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Geniş toplantı masalarında aralıklı bir oturma düzeni sağlayarak fiziksel mesafe kuralına uymak da oldukça kolay hale geliyor. Yine de pandemi sürecinde, kalabalık toplantılarınızı mümkün olduğunca küçültmek ya da ertelemek almanız gereken önlemler arasında bulunuyor.  

Toplantı Ekiplerinizi Küçültmenin Yolları

Ortak ofislerin sizlere sunduğu yüksek hızlı internet hizmeti sayesinde tüm görüşme ve toplantılarınızı dijital olarak sorunsuz ve akıcı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ekibinizin bir kısmıyla toplantı odasında yan yana gelip diğer üyelerinizle bu iş için hazırlanmış aplikasyonları kullanarak görüşebilirsiniz. Özellikle çok kalabalık görüşmeleriniz esnasında bu tarz aplikasyonların ve ortak ofisinizin hızlı internetinden kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

El Hijyenini Korumayı İhmal Etmemelisiniz

Tüm araştırmalar gösteriyor ki Koronavirüs damlacıkları en çok da ellerimiz vasıtasıyla vücudumuza taşınıyor. Bu sebeple yüzeylere ve insanlara sık sık temas eden ellerin temizliği virüsün dağılımını engelleme yolunda çok önemli bir unsur oluyor. Sağlık uzmanları en az 20 saniye boyunca su ve sabun kullanarak yapılan bir yıkama işleminin el hijyeni için yeterli olacağını belirtiyor. Ancak ofis içlerinde bu imkan yalnızca tuvalet alanlarında mümkün olabiliyor. Bu sebeple ortak ofislerinizde ve toplantı odalarınızda antiseptik ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu alanlara sabit hijyen platformları kurabilirsiniz. Yüksek alkollü bir ürün ile el hijyenini tüm ortamlarda kolaylıkla koruyabilirsiniz. El hijyenini sağlayarak ofis yüzeylerinin temizliğine de katkıda bulunabilirsiniz. Bu önlemin yanı sıra el hijyenine dikkat çekmek için ofislerinizin ortak alanlarına hatırlatıcı uyarı panoları da asabilirsiniz. 

Lezzetli ve Şık İkramlarınızı Farklı Şekillerde Sunabilirsiniz

Toplantı odalarının ve müşteri ziyaretlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri kuşkusuz ki sunulan ikramlardır. Bugüne kadar şık tabaklar içinde ikram ettiğiniz tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların tarzını biraz değiştirerek gerekli hijyeni kolayca sağlayabilirsiniz. Herkesin temas ettiği büyük bir servis tabağı kullanmak yerine, toplantınızın her katılımcısı için minik servis tabakları kullanabilirsiniz. Dilimlenmiş açık kek, kurabiye ya da bisküvi ikramlarının yerine tek tek ambalajlanmış ürünleri tercih edebilirsiniz. Üzerinde bulunan düğmeler vasıtasıyla virüs yayılımını hızlandıracak olan su sebillerini pandemi süresince kullanmaya ara verebilirsiniz. Bunun yerine tek kullanımlık kapalı su şişelerini tercih edebilir ve bu sayede şık bir sunum da elde edebilirsiniz. 

Ortak Eşyaları Kullanmadan Önce Dezenfekte Etmelisiniz

Toplantı odalarınızdaki masa, telefon, bilgisayar ve elektrik düğmesi gibi sık temas edilen cihaz ya da benzeri eşyaları kullanmadan önce dezenfekte edebilirsiniz. Bu dezenfekte işlemini alkol içerikli antiseptik ürünler ya da seyreltilmiş çamaşır suyu kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.  Virüsün yüzeylerde uzun süre tutunamadığı ve enfekte gücünün geçen her saat içinde azaldığı belirtilse de uzmanlar bu konuda yine de tedbirli davranılması gerektiğini belirtiyor. Ortak toplantı salonunuzu boşaltırken de aynı dezenfekte işlemlerini yaptığınız takdirde bir sonraki kullanım için de sağlıklı bir alan bırakabilirsiniz.  

Temassız Ateş Ölçer Kullanabilirsiniz

Yüksek ateş, Koronavirüs sebebiyle yaşanan rahatsızlığın en büyük belirtilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar 37.8 derecenin üstünde ölçülen tüm ateş değerlerinin olası bir hastayı işaret edebileceğini söylüyor. Bu kişilerin kapalı alanlarda bulunması ise ciddi bir sağlık tehdidi oluşturabiliyor. Bu sebeple ortak ofisleriniz için temassız bir ateş ölçer cihazı temin ederek güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Toplantı ve görüşmeleriniz öncesinde ziyaretçilerinizin ya da ekibinizin ateşini bu temassız cihazlar sayesinde kolaylıkla ölçebilir ve olası bir virüsün ofis içine taşınmasına engel olabilirsiniz. 

Maske Kullanmayı İhmal Etmemelisiniz

Sağlık uzmanları maske kullanımının virüsten korunmak için tüm açık ve kapalı alanlarda şart olduğunu belirtiyor. Bu sebeple fiziksel mesafenizi koruduğunuz zamanlarda bile maske takarak güvenliğinizi artırabilirsiniz. Ortak ofis ve ortak toplantı odalarında bulunduracağınız maskeleri ziyaretçilerinizin ve ekibinizin kullanımına da sunabilirsiniz. Maskelerinizi açık bir alanda değil mutlaka steril bir kutu ya da ambalaj içinde saklamayı da ihmal etmemelisiniz. Aksi takdirde bu ürünler koruyuculuğunu kolaylıkla kaybedecek ve sağlığınızı tehdit edecek sorunlara yol açacaktır.

Uyarı Levhalarının Gücünden Faydalanabilirsiniz 

Çalışma temponuz içerisinde, uymanız gereken hijyen kurallarını unutmanız mümkün. Aynı durumu ziyaretçileriniz ya da ekibiniz de yaşayabilir. Bu sebeple ofislerinizin tüm ortak kullanım alanlarına ve özellikle toplantı alanlarına konuyla ilgili dikkat çekici uyarı levhaları asabilirsiniz. Özellikle fiziksel mesafe kuralını, el temizliğini ve maske kullanımını hatırlatan uyarıları tercih edebilirsiniz. Asansör kabinleri gibi virüslerin kolaylıkla bulaştığı küçük alanlarda da benzeri bir uyarı etiketi kullanabilirsiniz. Örneğin bu alanlarda fiziksel mesafe ölçümleri yaparak zemin üzerine fiziksel mesafe işaret etiketleri uygulayabilirsiniz. Bu tarz uyarı levha ve etiketleri bugünlerde çokça kullanıldığı için hemen hemen tüm süpermarket ve e-ticaret sitelerinde bulunuyor. İhtiyacınız olan tüm uyarıları bu gibi alanlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.  

Olmadık Ofis'in Avantajlı Ofisleri Sizi Bekliyor

Olmadık Ofis ekibi freelance çalışanlardan iş dünyasının her üyesi için  ortak ofis imkanı sunuyor. İşinize odaklanıp yeni fikirler geliştirebileceğiniz, maliyet yükünüzü azaltıp prestijli bir ortamda çalışabileceğiniz bir ortama sahip olabilirsiniz. Olmadık Ofis'in iş dünyasının kullanımına sunduğu sanal ofis ve ortak kullanım alanlarına sahip avantajlı fiyatları sayesinde özgürce bir seçim yapabilirsiniz.