Sanal Ofis Maliyetleri Nasıl Düşürür?

Sanal ofis, maliyetleri düşürüp giderleri azaltmaya nasıl yardımcı olur?

Birçok yerde sanal ofisin giderleri azalttığını okumuşsunuzdur. Bu oldukça doğru ve yerinde bir tespit. Peki sanal ofis maliyetleri nasıl düşürür? Sanal ofisin popüler olmaya başlamasının ardındaki en önemli nedenlerin başında maliyet verimliliği gelir. Eğer şirketiniz için küçük de olsa bağımsız bir ofis kiralamış olsaydınız ofisin bulunduğu semte ve binaya uygun olarak bir kira sözleşmesi yapmanız ve her ay bu sözleşmeden doğan stopaj bedelini ödemeniz gerekecekti. Ancak gelirinizin şık bir ofisi kiralamaya yeterli olup olmayacağı konusu ilk başta öngörebileceğiniz bir konu olmadığından konforlu bir ortam yaratma fikrinizi ertelemek durumunda kalabilirdiniz. Sanal ofis uygulamasıyla zaten bu imkanlara sahip olan bir ortamı seçmeniz hemen mümkün olur. Ayrıca sanal ofis şirketiyle yasal mevzuata uygun bir kira sözleşmesi yapabilirsiniz. Üstelik %18 KDV oranı dahil edilen faturalı ve stopajsız bir kiralama yöntemini seçmiş olursunuz. Bağımsız bir ofis kiralamanız durumunda ise her ay stopaj bedelini hesaplamak ve ayrıca ödemek zorunluluğunuz bulunuyor.

Fiziki ofisin aylık maliyeti kişi başı 2500 TL’den başlıyor

İş hayatı pek çok sektör için bu denli kolaylaşmışken başta ofis kiralama maliyetleri olmak üzere elektrik, su, sekretarya, mutfak ve temizlik gibi birçok gider, maddi açıdan büyük bir külfet haline gelebiliyor. Üstelik İstanbul gibi bir mega kentte, şehrin merkezinde konumlanan bir ofisten söz ediyorsak 10 kişilik bir ofisin kira ve idari giderler dahil aylık toplam maliyeti kişi başı aylık 2.000 TL’den başlıyor. Tam da bu noktada karşımıza çıkan hazır ofis veya sanal ofis kiralama seçeneği hem çalışanlara hem de işverenlere kolay ofis imkanıyla rahat bir nefes aldırıyor.

Bağımsız ofisinizde sınırlı zaman geçireceğinizi varsaysanız bile ısıtma, elektrik ve su giderleri sizin tarafınızdan ödenmesi gereken maliyetler arasına dahil olur. Ancak sanal ofis için bu giderleri ayrıca düşünmeniz gerekmez. Bunlara ek olarak sizin yokluğunuzda, ofisinizde temizlik hizmeti sunan, postalarınızı teslim alan bir personele de ihtiyaç duyarsınız. Sanal ofis kiralama sözleşmeniz zaten tüm bu giderlerden bağımsız olduğu için ayrıca bunları planlamak ve hesaplamak durumunda kalmazsınız. Toplantı salonu tasarımı, ofis malzemesi satın alınması gibi başlangıçta büyük maliyetlere yol açan ofis dekorasyonu da ortak ofis kullanımında söz konusu olmayan maliyetlerden. Çünkü siz zaten mevcut imkanları bulunan bir ofisi kullanmak üzere kiralarsınız. Sonuç olarak bağımsız bir ofisle kıyaslandığında sanal ofis paketleri en az %60 oranında maliyetinizi düşürmenize yardımcı olur ve belirli ücretsiz olanakları da sizin için beraberinde getirir. 

Ofislerin çalışana maliyeti: trafikte geçirilen süre, yol parası, öğle yemeği

Sanal ofislerin maliyetleri nasıl düşürdüğünü yalnızca işletme sahibi değil çalışan açısından da düşünmek gerekir. Çalıştığınız ofise ulaşmak için her sabah kalabalığın arasına karışıyor, meşhur İstanbul trafiğinde vakit kaybediyor ve öğle yemeği dışında dışarı çıkmamak suretiyle yaklaşık 8 saatimizi geçireceğimiz ofis ortamına doğru yol alıyoruz. Üstüne bir de “bilgisayarım nerede, işim orada” diye özetleyebileceğimiz bir sektörün parçasıysak sabit bir ofis ortamı, yarattığı kısıtlanmışlık hissiyle hem ruh halimizi hem de verimimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Üstüne üstlük ofise gitme zorunluluğu her gün ortalama trafikte geçirilen 2 saat, yol parası, öğle yemeği de eklenince ciddi bir maliyete neden oluyor. Halbuki uzaktan çalışmaya müsait bir işiniz var ve evden çalışıyor olsaydınız bahse konu birçok problemi yaşamayacaktınız.

Sanal ofisler hem işveren hem de çalışanları kaybedilen zaman da dahil olmak üzere pek çok maddi ve manevi külfet ve giderden kurtarıyor. Peki siz yeni bir iş kurmanın arefesindeyken ve hesaplar bu kadar açıkken ne diye fiziki ofis kiralayasınız?

Daha fazla zaman kaybetmeyin. Hemen buraya tıklayın, aynı gün içerisinde sanal ofis adresine sahip olun!