Sanal Ofis Nedir, Neler Sunuyor ve Türkiye'de Yasal Mı?

Sanal ofis, fiziksel bir ofise ihtiyacı olmayanlara resmi ve yasal adres sağlayan pratik bir ofis kiralama modelidir. Sanal Ofis, yasalar gereğince ticari faaliyete sahip tüm kuruluşların ve vergi mükellefi olan serbest çalışanların resmi bir adrese sahip olmasını mümkün kılar. Fiziki ofislerin yasal zorunluluktan doğan masraflarını en aza indirmeye yardımcı olur. Türk Ticaret Kanunu’na göre yasal bir zemini olan sanal ofis sahibi olmak, Olmadık Ofis ile oldukça hızlı ve kolay! Sanal Ofis'in şirketlere ne gibi avantajlar sunduğu ve maliyetleri düşürmeye etkisini Olmadık Ofis ile keşfedin.

Sanal ofis hizmetinden faydalanan şirketler, öncelikle resmi ve yasal bir adrese sahip olur. Böylece en büyük gider kalemleri arasında yer alan ofis kiralama ile doğalgaz, su, elektrik gibi aylık sabit masraflarla uğraşmak zorunda kalmaz. Öte yandan bu şirketlerin posta gönderileri aynı adres aracılığıyla takip edilir, çağrıları yanıtlanır. Bu sayede şirketlerin tüm iletişim ihtiyaçları rahatlıkla karşılanır. Sanal ofisler uygun fiyat seçeneklerine sahip olmalarıyla da şirket bütçesine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda şirketine prestij kazandırmak isteyen girişimciler tarafından da sıklıkla tercih edilir. Kurumsal yapıları sayesinde şirketlerin profesyonel bir imaj kazanmasına yardımcı olur, müşteriler üzerinde olumlu bir intiba bırakılmasını kolaylaştırır.

Yeni nesil çalışma kültürü ve sanal ofisler

Girişimciliğin yaygınlaşmasıyla birlikte hem dünyada hem de ülkemizde yeni ofis trendleri benimsenmeye devam ediyor. Genç girişimcilerin veya kendi işini kurarak yeteneklerini iş dünyasına tanıtmak isteyenlerin ilk yapması gereken şey ise kendilerine uygun bir yasal iş adresi temin etmek oluyor. Yasal düzenlemelere uygun olarak yürütülecek iş kurma prosedürleri, iş yerinin somut bir adresinin olmasını ve iletişim ağlarıyla ulaşılabilir hale getirilmesini gerektiriyor. Elbette bu durum, maliyet odaklı iş dünyasında farklı ofis alternatifleri yaratarak yeni girişimcilerin ihtiyaçlarına pratik çözümler sunuyor. Sanal ofisler tam da bu noktada hem ekonomik hem yasal olan pratik çözümleriyle ihtiyaç duyulan talebi fazlasıyla karşılıyor. Peki sanal ofis yasal adresi neleri kapsıyor, girişim ve şirketlere başka hangi avantajları sağlıyor? Sanal ofis fiyatları hangi koşullara göre değişiyor?

Sanal ofis yasal mı?

Sanal ofis kavramı, ilk bakışta gerçekliği konusunda bir soru işareti yaratıyor olsa da az evvel belirttiğimiz gibi tamamen yasal bir zemine dayanıyor. Türk Ticaret Kanunu’na göre, türü ne olursa olsun bir şirket kurabilmeniz için tebligat adresinizin olması zorunlu kılınıyor ve bu durum hem şirketinizin meşruiyetini belirliyor hem de ulaşılabilecek bir adres, telefon ve faks numarası gibi temel iletişim bilgilerinin gerçek olduğunu gösteren bir kanıt olarak nitelendiriliyor. Eğer şirket kuracak bir girişimciyseniz, kuruluş prosedürlerine ek olarak bir sanal ofis şirketiyle görüşerek kira sözleşmesini imzalayıp, şirketiniz için sanal ofis adresinizi yasal iş adresi olarak gösterebiliyor ve tescil işlemleri sırasında bu adresi gelecek olan vergi memurlarına şirketinize ait fiziksel ortam olarak sunma imkanına ulaşıyorsunuz.

Sanal ofis ne işe yarar?

Sanal ofisler ihtiyacınız olan yasal adresinizi sunmanın yanı sıra birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bu avantajlar yeni iş kurma sürecindeki hem maddi hem de manevi yükünüzü azaltmanıza destek oluyor. Sekreterlik hizmetlerinden faturalara, fiziksel çalışma alanından posta süreçlerine kadar birçok ofis ihtiyaçlarının ve iş süreçlerinin yürütülmesine imkan tanıyor. Sanal ofislerin gerek yeni işiniz gerekse ofis ihtiyacınızı ortadan kaldıran yeni iş modeliniz için sunduğu olanaklar elbette bununla sınırlı değil! İşte Olmadık Ofis’in üyelerine özel hazırladığı benzersiz fırsatlar…

  • Yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi: Olmadık Ofis olarak sanal ofis kira sözleşmesini yasal mevzuata uygun bir şekilde hazırlıyoruz. Böylece sanal şirket kurmak için gerekli evraklar arasında yer alan ilk adımı kolaylıkla tamamlıyorsunuz.

  • Düşük maliyet, taahhütsüz ve stopajsız ofis kiralama: Özellikle İstanbul’un merkezi semtlerindeki plazalarda yüksek meblağlara kiralayabileceğiniz ofisler; elektrik, su, mutfak, temizlik, sekreterya gibi birçok ek giderle ciddi bir maliyet yükü yaratıyor. Öte yandan sanal ofis fiyatları da fiziksel bir ofis fiyatına ulaşarak aslında gerekli olmayan bir gider kalemine dönüşüyor. Olmadık Ofis ise ayda 550 TL’den başlayan fiyatlarla ofis maliyetlerinizi büyük oranda düşürmenize yardımcı olurken, stopaj vergisi söz konusu olmadığı için KDV’li fatura sayesinde kiranızı bir gider olarak göstermenizi sağlıyor. Üstelik Olmadık Ofis’ten resmi iş adresinizi kiralarken bir taahhütte bulunmanız da gerekmiyor, üyeliğinizi dilediğiniz zaman sonlandırabilmenin ayrıcalığını yaşıyorsunuz.

  • Posta ve çağrı yönetimi: Geleneksel bir ofis içerisinde rutin ofis sorumluluklarınızdan olan postaların teslim alınması ve çağrıların yanıtlanması gibi detaylar Olmadık Ofis tarafından devralınıyor ve postalarınızı teslim alacak bir çalışanınız varmış gibi posta yönetimi hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Bu noktada size düşen yalnızca işinize odaklanarak verimliliğinizi artırmak oluyor.

  • Kredi kartıyla aylık ödeme fırsatı: Gerek küçük gerekse büyük hangi ölçekte bir şirketten bahsedersek bahsedelim, ay içerisinde nakit akışında bazı güçlükler yaşanması her zaman olası. Personel maaşlarından vergi giderlerine kadar pek çok masraf nakit olarak ödenmek zorundayken, bir de ofis giderinizi buna eklemek ise işleri zorlaştırıyor. Olmadık Ofis ise sunduğu güvenli online ödeme altyapısıyla kredi kartınızla ödeme yapabilmenize imkan tanıyor. Üstelik otomatik ödeme sistemiyle her ay sanal ofis hizmetinin bedeli kredi kartınızdan tahsil ediliyor.

  • Sanal ofise ek fiziki bir ofis imkanı: Eğer Olmadık Ofis üyesi olup sanal ofis kiraladıysanız, fiziksel bir çalışma ortamına da sahip olabilirsiniz. Ortak çalışma alanlarını ücretsiz kullanabilir, cüzi bir ek ücret karşılığında ise size özel toplantı alanlarını kiralayıp iş görüşmelerinizi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ortak alanların sunduğu, yeni profesyonellerle tanışma ve bir araya gelme imkanıyla da iş ağınızı genişletebilir ve yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz.

Sanal ofislerin maliyetleri nelerdir?

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde sanal ofis fiyatları arasında ciddi farklılıklar görülüyor. Söz konusu fiyat farkının başlıca nedenleri arasında ise lokasyon ve ek maliyetler yer alıyor. Konum olarak size iyi gelen, ilk bakışta uygun gibi görünen sanal ofislerde atacağınız her adımda tarafınıza sürpriz ek maliyetler yansıyabileceğini unutmayın. Kabaca, aylık 300 TL gibi görünen kiralama tutarının, sürpriz ek maliyetlerle ortalama 1500 TL ile 3000 TL arasında değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Peki yalnızca resmi adres olarak kullanacağınız, fiziksel olarak hiç kullanmayacağınız bir sanal ofis adresi için böylesi rakamları vermek ne kadar doğru? Üstelik yeni bir şirket kurduğunuz süreçte, birçok maliyetiniz varken! Bu nedenle öncesinde iyi bir araştırma yapmanız, sonrasında karşılaşacağınız pek çok sorun ve maliyet kaleminin önüne geçecektir. Olmadık Ofis olarak üyelerimiz ile kiralama öncesi mutlaka her detayı paylaşıyor, şeffaflık kapsamında imzalanacak sözleşmeye kadar her bilgiyi sunuyoruz. Ayda 550 TL’den başlayan fiyatlarla tek bir paket ve hizmet sağlıyor, hiçbir sürpriz ek ve masrafla karşılaşmayacağının garantisini veriyoruz. Buraya tıklayarak hemen Olmadık Ofis’e üye olabilir, aynı gün içerisinde sanal ofis adresine sahip olabilirsiniz.

Sanal ofis, hazır ofis, paylaşımlı ofis, ortak ofis!

Sanal ofisler; hazır ofis, paylaşımlı ofis ve ortak ofis gibi benzer kavramlarla sıklıkla karıştırılıyor. Fakat bu ofis türleri arasında büyük farklar bulunuyor ve bunların başında sanal ofislerin fiziksel bir ofis ortamı içermemesi geliyor. Sanal ofislerse resmi ve yasal yollardan bir şirket adresi edinmeniz amacıyla kullanıldığı için fiziksel bir çalışma alanı içermiyor. Peki ya dilediğiniz zaman bir mekanda çalışmak ya da ekip arkadaşlarınızla bir araya gelmek isterseniz ne yapacaksınız? Tam da bu noktada Olmadık Ofis’in sunduğu sanal ofis kiralama modeliyle eğer ihtiyacınız olursa cüzi ücretler karşılığında toplantı odası kiralayabilir, dilediğiniz günlerde İstanbul’un merkezinde yer alan sanal ofis adresinizden çalışabilir ve görüşmelerinizi toplantı odasında gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik Türkiye’nin ilk füzyon mutfağı olan Olmadık Kahveler’in özgün reçetelere sahip kahvelerini de tadabilirsiniz!

BİZE ULAŞIN

Sanal Ofisim için teklif alın

Form gönderilirken bir hata oluştu lütfen daha sonra deneyiniz.

Teşekkürler, talebinizi aldık. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.