Sanal Ofis Yasal Mı?

Sanal ofisin yasal geçerliliği var mı?

Son dönemde sanal ofislerin adı sıkça duyulmaya başlandı. Arama motorlarında en çok sorunlan soruların başında “sanal ofis yasal mı” geliyor. Sanal ofislerin yasal adres olarak gösterilip gösterilemeyeceği konusunda Olmadık Ofis olarak bir açıklık getirelim istedik. Kendi işini kurmak isteyen bir kişi, şirket kurulumu yapmak istediğinde bu ister şahıs olsun ister anonim ya da limited olsun vergi dairesine bir adres ibraz etmesi gerekir. Bu yasal adres şirket adresiniz sayılır. Türk Ticaret Kanunu’nda iş adresinin genel tanımı yapılırken nasıl olacağına dair kısıtlayıcı bir madde yer almaz. Bu nedenle tıpkı paylaşımlı veya hazır ofis adresleri gibi “sanal ofis yasaldır”. Siz de kendi şirket kurulumunuzu gerçekleştirip bir an önce işinize başlamak istiyorsanız sanal ofis hizmetlerini tercih edip minimum masrafla işinize odaklanabilirsiniz.

 

Sanal ofis yasal ve ekonomik bir çözümdür

Girişimciliğin artan önemiyle birlikte hem dünyada hem de ülkemizde yeni ofis trendleri benimsenmeye başlandı. Genç girişimcilerin veya kendi işini kurarak yeteneklerini iş dünyasına tanıtma iddiasında olanların ilk yapması gerekenlerden biri, kendilerine uygun bir yasal adres oluşturmak. Yasal düzenlemelere uygun olarak yürütülecek iş kurma prosedürleri, iş yerinin somut bir adresinin olmasını ve iletişim ağlarıyla ulaşılabilir hale getirilmesini gerektirir. Elbette bu durum, maliyet odaklı iş dünyasında farklı ofis alternatifleri yaratarak yeni girişimcilerin ihtiyaçlarına pratik çözümler sunar. Sanal ofis, tam da bu noktada hem ekonomik hem yasal olan pratik çözümleriyle ihtiyaç duyulan talebi fazlasıyla karşılar.

Sanal ofis fiyatları

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde sanal ofis fiyatları ciddi farklılık gösteriyor. Söz konusu fiyat farkının en önemli nedeni aslında ofis adresinin bulunduğu konumdur. İstanbul’u düşünürsek, Nişantaşı’nda yer alan bir sanal ofisi aylık kiralama maliyeti 1.000 TL’yi buluyor. Levent’te ise bu rakam 600-900 TL arasında değişiyor. Peki yalnızca resmi adres olarak kullanacağınız, fiziksel olarak hiç kullanmayacağınız bir sanal ofis adresi için böylesi rakamları vermek ne kadar doğru? Üstelik yeni bir şirket kurdunuz ve birçok maliyetiniz var. Bunun yerine sana ofis fiyatı en düşük şirketi tercih edip maliyet avantajı sağlamak çok daha yerinde olur. O halde işte size fırsat: Olmadık Ofis’te sanal ofis fiyatı ayda yalnızca 100 TL’den başlayan fiyatlarla. Yapmanız gereken tek şey, hemen buraya tıklayarak aynı gün içerisinde sanal ofis adresine sahip olabilirsiniz.

Sanal ofis vergi dairesi yoklama

Sanal ofis kavramı, ilk bakışta gerçekliği konusunda bir soru işareti yaratıyor olsa da giriş paragrafında belirttiğimiz gibi tamamen yasal zemine dayanır. Türk Ticaret Kanunu’na göre, türü ne olursa olsun bir şirket kurabilmeniz için tebligat adresinizin olması zorunludur. Bu durum hem şirketinizin meşruiyetini belirler hem de ulaşılabilecek bir adres, telefon ve faks numarası gibi temel iletişim bilgilerinin gerçek olduğunu gösteren bir kanıt olarak nitelendirilir. Eğer şirket kuracak bir girişimciyseniz, kuruluş prosedürlerine ek olarak bir sanal ofis şirketiyle görüşerek kira sözleşmesini imzalayın. Bu noktadan sonra yasal adres olarak şirketiniz için sanal ofis adresinizi gösterebilirsiniz. Tescil işlemleri sırasında bu adresinize gelecek olan vergi memurları da şirketinize ait fiziki ortamı görme imkanına ulaşır. Öte yandan sanal ofis yetkilileri, siz ofiste olmasanız dahi birçok noktada size yardımcı olur. Örneğin, postacı veya kargo şirketlerini karşılayarak yönlendirir. Böylece sizler, postalarınızı teslim alacak bir çalışanınız varmış gibi posta yönetimi hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde hazır ofis ve sanal ofis kullanımı hızla yaygınlaşmaya başladığından, tebligat adresinizi sanal ofisinizden yönetme olanağı resmi kurumlar için de yasal olarak bir engel teşkil etmez.

Sanal ofis ne işe yarar?

  • Şirket kurulumu için resmi ve yasal bir adres sağlar.
  • Yasal bir kira sözleşmesine sahip olursunuz.
  • Aylık kira maliyeti az olduğu için ekonomiktir.
  • Operasyonel ofis gideri yoktur. (Örn: Elektrik, su faturası vb.)
  • Stopaj vergisi yoktur, faturanızı gider olarak gösterebilirsiniz.
  • Kredi kartıyla aylık kiranızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.