KÜTÜPHANE

Yurt dışında hangi ülkede şirket kurmak avantajlı?

Yurt dışında hangi ülkede şirket kurmak avantajlı?

Şirket kuruluşu için ülkelerin sağladığı avantajlar kadar kuruluş yapılacak ülkenin ekonemik statüsü ve bulunduğu bölgede son derece önemlidir. Euro bölgesinin önemli oyuncuları arasında yer Hollanda hem bu kriterleri karşılarken hem de şirket kuruluş sürecindeki şartlarla ön plana çıkıyor.

İlk bölümde ürün ve hizmetlerini dünyaya ulaştırmak isteyen şirketlerin faaliyetlerini sınır ötesine taşıyarak elde edebilecekleri avantajlara değinmiş, yurt dışında şirket kurmanın yol haritasını sunmuştuk. Devletin sunduğu teşvik ve destekleri tüm ayrıntılarıyla işlediğimiz bu bölümde şirketlerin beklenti ve hedefleriyle örtüşen şirket kurma yöntemlerine projeksiyon tutmuştuk. 

Amacı ne olursa olsun yurt dışına yapılan her yatırımda ülkelerin aradıkları şartlar ve sunulan avantajlar büyük öneme sahip. Türk şirketler tarafından yurt dışında büyüme ve satın alma odaklı gerçekleştirilen yatırımlarda ülkelerin sunduğu avantajlar başrol oynuyor. Ülkelerin düşük enflasyon oranı, ucuz işgücü potansiyeli, istikrarlı ve büyüyen ekonomileri yurt dışı yatırımlara yeşil ışık yakıyor.

Örneğin yurt dışında satış yapmak istiyorsanız hedeflediğiniz ülkede kuracağınız bir şirketle lojistik maliyetleri tümüyle ortadan kaldırabilir, ürün satışını doğrudan aracısız bir şekilde yönetebilirsiniz. Türkiye’de bu yıl %24 olarak belirlenen kurumlar vergisi oranı dünyanın pek çok ülkesinde çok daha düşük oranlarda uygulanıyor. Ticari faaliyetler kapsamında oturum izni elde eden yatırımcılar, farklı ülkelerde belirli bir süre faaliyet gösterdikten sonra vatandaşlık hakkına da erişebiliyor. Yatırımcılar ülkelere göre değişen vergi avantajlarından faydalanıp verimlilik elde ederek işlerini büyütebiliyor, yurt dışında kurdukları şirketler aracılığıyla dünyanın farklı noktalarına seslerini duyurabiliyor. Dijital teknolojinin gücüyle online ortamda Amerika’dan İngiltere, Almanya ve Hollanda’ya kadar dünyanın dört bir yanında şirket kuranlar, hedefi 12’den vurarak başarı hikayelerini ulusaldan globale taşıyabiliyor.

O zaman Amerika’dan Hollanda’ya şirketlerin yurt dışı yatırımları için en çok tercih edilen ülkeleri tek tek ele alarak bu ülkelerde şirket kurmanın avantajlarına bakalım

Özgürlükler ülkesi Amerika Birleşik Devletleri

OECD’nin verilerine göre 2021’in 9 ayında 253 milyar dolarla en fazla doğrudan yatırım çeken ülke olan ABD, güçlü ekonomisi ve finansal üstünlükleriyle yurt dışı yatırımların merkezinde yer alıyor. Kalitenin fiyattan önce geldiği ülkede, şirket kuruluşlarında vergi oranları ve sunulan teşvikler eyaletler arasında farklılık gösteriyor. Şirket kurulumları Amerika’ya gitmeden online ortamda bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Hangi eyalette olursa olsun vergiden muaf tutulan ve vergiye tabi LLC (limited liability company | sınırlı sorumlu şirket) türü şirket kurarak faaliyet gösterilebiliyor. LLC şirketleri emeklilik ya da iş kazası ve ölüm gibi olumsuz durumlarda yaşanabilecek yasal sorunları ortadan kaldırarak işlerin kesintisiz sürdürülmesine olanak tanıyor.

ABD’de şirket kurulumlarında farklı eyaletlerde, değişen miktarlarda dosya ücreti alınıyor. Kurulum ücreti New Mexico’da 50 dolar, Kentucky’de 40 dolar, Delaware’de 90 dolar, Wyoming’de 100 dolar, Florida’da 125 dolar olarak değişkenlik gösteriyor. Yalnızca 1 kez ödenen bu tutara ek olarak eyaletlere göre değişen oranlarda her yıl Franchise Tax başlığında 520 doları bulan bir bedel ödenmesi gerekiyor. Ülkede devlet teşviklerinin yanı sıra üniversite ve kurumlar tarafından da destekler sunuluyor. ABD’nin gelişmiş startup kültürü finansal kaynaklara erişimi kolaylaştırıyor.

Halihazırda çok sayıda ülkeyle ticari anlaşması olduğunu düşündüğümüzde Amerika, yalnızca özgürlüklerin kapılarını açmakla kalmıyor, dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet göstermenin yol haritasını da sunuyor. Amerika’da şirket kurarak ülkede yaşama olanağı tanıyan E2 vizesine sahip olarak:

  • Uluslararası ticarette “ben de varım” diyebilir,
  • Düşük faizle gayrimenkul sahibi olabilir,
  • Uzun vadeli ucuz kredi imkanlarından faydalanabilir,
  • Vergi avantajlarıyla maliyet avantajı elde edebilir,
  • Amazon, eBay gibi dünyanın en büyük pazaryerlerinde, global ödeme sistemlerine entegre bir şekilde satış yapma şansına kavuşabilirsiniz.

Ülkenin hızlı ilerleyen bürokratik sistemi şirketlerin en çok ihtiyacı olan zaman tasarrufunu da yaratıyor. Ayrıca ülkenin yasaları ticari mal varlıklarını şirketin varlıklarından ayrı konumlandırıyor. Olası bir iflas ve ekonomik kriz anında şirketin borçlarının karşılanması için kişisel mal varlıkları devreye alınmıyor.

Avrupa’nın en büyüğü Almanya

Avrupa Birliği ülkeleri güçlü ekonomisi, gelişmiş sektörleri, eğitimli işgücü ve ülkelere bağlı olarak sunulan farklı olanaklarıyla Türk şirketlerinin yurt dışı yatırımlarından en büyük payı alıyor. Geçmişten bu yana gurbetçi kavramının şekillendirdiği Türkiye-Almanya ticari ilişkileri, ülkede kurulan Türk şirketler aracılığıyla devamlılık kazandı. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya’da, Türkiye’deki limited şirketin karşılığı GmbH şirketi kurmak için 25 bin euro sermaye şartı aranıyor. Bu tür şirket kuranlar bağımsız tüzel kişiliğe de sahip oluyor. Ankara Anlaşması kapsamında ülkede ürün ve hizmet geliştirme şartıyla yatırımcı vizesi, oturum izni ve Alman vatandaşlığı sunuluyor. Üstelik Almanya’da kurulan şirket aracılığıyla elde edilen yatırım vizesi ve oturum izni sayesinde AB ülkelerinin kapıları yatırımcılara sonuna kadar açılıyor.

Startup cenneti Estonya

Estonya’da şirket kurmak için 2 bin 500 euro şartı bulunmakla birlikte esneklik de sunuluyor. Ayrıca şirket kuruluş işlemleri online gerçekleştirilebiliyor ve bu aşamada yapılan masraflar da gider olarak gösterilebiliyor. Ülkenin sahip olduğu e-vatandaşlık sistemi, bir gün içinde şirket kurmayı mümkün kılıyor.

The Heritage Foundation’ın 2021 Ekonomik Özgürlük Endeksi’nde 7. sırada yer alan Estonya’yı yatırımcılar için daha da cazip hale getiren şey ise yabancıların ekonominin ve ulusal bilgi sisteminin bir parçası olmasını sağlamak amacıyla geliştirilen e-vatandaşlık istemi, yani e-Residency. Yararlanıcıları arasında Barack Obama ve Bill Gates’in de bulunduğu e-Residency ile şirket kurulumları online ortamda yürütülüyor. E-Residency başvurusu kabul edilenler, limited ya da şahıs şirketi kurabiliyor. Şirket kurulumlarını fiziki adreslerden bağımsız hale getiren e-Residency kartıyla şirketler uzaktan kontrol edilebiliyor. Finansal hizmet lisansları ve KDV tescilinden muhasebe ve vergi uyumluluğuna kadar tüm aşamalar Türkiye’den yönetilebiliyor.

Ülkenin bürokrasiden arındırılmış istikrarlı devlet politikası, şeffaf vergi sistemi, baskısız rejimi yeni yatırımları kucaklıyor. Üstelik Estonya’da melek yatırımcı programları oldukça ileri seviyede. Bu yönüyle de startup cenneti olarak tanımlanıyor. Ülkede yeni girişimcilerin büyüme hedeflerini karşılayan bir yatırım iklimi mevcut. Girişimciler Buildit, Startup Wise Guys, Technopol, Garage, Tallinn Business Incubators gibi platformlar aracılığıyla melek yatırımcılara kolaylıkla ulaşabiliyor. EstBAN, TRIND VC, Karma Ventures, Change Ventures, United Angels VC gibi bağımsız yatırım fonları da girişimcilerin en büyük destekçisi konumunda. Ülke tarafından yabancılara verilen başlangıç vizesi, bir diğer tanımıyla startup vizesi Schengen bölgesi içinde özgürce dolaşabilme ve ülkedeki yerel şirketlerle işbirliği kurma avantajı sunuyor.

Dünyanın finans merkezi Birleşik Krallık

Birleşik Krallık güçlü ekonomisiyle yurt dışında şirket kurmanın en avantajlı ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor. Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. büyük ekonomisi olan Birleşik Krallık, iş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 8. sırada yer alıyor. Dünyanın finans merkezi olma konumuyla sınır ötesi ticareti kolaylaştıran yönü, ülkede şirket kurmayı cazip hale getiriyor. Uzaktan şirket kurabilme imkanı, KDV muafiyeti ve düşük gelir vergisi oranıyla şirketlerin yurt dışı yatırım maliyetlerini düşürüyor. Şirketlerin en çok zorlandıkları global ödeme yöntemlerine entegre yapısı faaliyetleri kolaylaştırıyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa e-ticaret pazarının bel kemiğini oluşturan gümrük ve vergi avantajlarından faydalanan şirketler, %19 kurumlar vergisi ödemekle yükümlü. Birleşik Krallık’ta açılacak bir hesap üzerinden ödemeler masrafsız olarak yapılabiliyor. Londra’dan küresel ticaretin nabzını tutan ülkenin AB’den ayrılması nedeniyle Ankara Anlaşması vizesi sona erse de ülkenin sunduğu vergi avantajları yatırımcıların işlerini büyütmelerine olanak tanıyor. Ülkede şirket kurulumları startup, innovator ve tek temsilci vizesi üzerinden gerçekleştiriliyor. Startup vizesi için benzersiz bir iş fikrine sahip olmanız ve bu fikrin bir üniversite ya da şirket tarafından desteklenmesi şart. Innovator vizesinde de iş fikrinizin başka bir şirketin onayından geçmesi gerekiyor. 3 yıl verilen bu vizenin ardından süresiz oturma iznine başvuru yapılabiliyor. Türkiye’deki şirketinizin bir şubesini Birleşik Krallık’ta açmak isterseniz tek temsilci vizesine başvurmanız gerekiyor. 3 yıl verilen bu vize 2 yıl daha uzatılabiliyor.

Şirketlerin Avrupa’ya açılan kapısı Hollanda

Avrupa Birliği, NATO ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi olarak Euro bölgesinin en önemli oyuncuları arasında yer alan Hollanda, dünyanın en rekabetçi ekonomisine sahip 5 ülkeden biri. Avrupa Birliği üyesi olarak yürürlükte olan 46 ticaret anlaşması, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa gibi ülkelere komşu konumuyla Hollanda, şirketlerin Avrupa’ya açılan kapısı olarak tanımlanıyor. Dinamik ve işbirliğine dayalı startup ekosistemi çok sayıda sektör için rekabet avantajı sunuyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra farklı sektörlerde sunduğu vergi avantajlarıyla Avrupa’da işini büyütmek isteyen şirketleri en uygun yatırım iklimiyle buluşturuyor.

Sağlık, kimya, temiz enerji, BT ve yaratıcı endüstrilerde başarılı ve yenilikçi bir iş ekosistemine sahip ülke, inovasyonu teşvik eden vergi oranları ve Ar-Ge faaliyetlerine katılmayı destekleyen mevzuatıyla öne çıkıyor. Ülkede özel limited şirket olarak tanımlanan (Besloten Vennootschap | BV) unvanıyla yabancı şirket kurulabiliyor. Avrupa’daki en düşük kurumlar vergisi oranına sahip olan ülkede ilk 245 bin euro kâr üzerinden %15 kurumlar vergisi kesiliyor. Hollanda merkezli şirketler Hollanda Ciro Vergisi Yasası’na göre ithalat lisansı alarak KDV avantajlarından faydalanabiliyor. Hollanda’da çalışan expat’lar, %30 kuralından yararlanabiliyor ve belirli koşullar sağlandığında gelirlerinin %30’u gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Küresel ticarete entegre yapısı, Avrupa ülkeleriyle yakın bağlantıları ve Avrupa’nın en önemli ticaret noktalarından biri olan Rotterdam Limanı ile yatırımları güvenli bir havuzda buluşturan Hollanda’nın Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam ya da Utrecht gibi şehirlerinin en prestijli noktalarında yasal iş adresi edinenler hedefledikleri kârlılık ve büyüme oranlarıyla marka bilinirliğine en kestirme yoldan ulaşabiliyor. Ülkedeki yatırımlar, şirket sahiplerine oturma izni kazandırıyor. Hollanda’da 5 yıl boyunca kesintisiz faaliyet gösteren şirket sahipleri 5 yılın ardından kalıcı oturma izni elde edebiliyor.

Global Şirketim ile yalnızca 10 günde Hollanda’da şirket kurun!

Türkiye’de uzun bir süredir yasal iş adresi hizmeti veren ve bu hizmetini Hollanda’da şirket kurma hizmetiyle genişleten Olmadık Ofis, Global Şirketim paketiyle şirketlere Avrupa’nın kapılarını Hollanda’dan aralıyor. Olmadık Ofis’in Global Şirketim hizmeti, ülkenin dinamik ve renkli başkenti Amsterdam’da, startup şehri olarak anılan Utrecht’te, iş ortamıyla her yıl daha çok öne çıkan Eindhoven’da ve ticaretin kalbi Rotterdam'da göstereceğiniz yasal iş adresiyle şirket kurulum süreçlerinize yardımcı oluyor ve şirket sahibi olmanızı kolaylaştırıyor.

3.750 EUR karşılığında yalnızca 10 günde Hollanda’da şirket sahibi olma hizmeti sunan Olmadık Ofis, Global Şirketim hizmeti kapsamında yasal iş adresi sağlama ve Hollanda’da şirket kurma süreçlerini sizin yerinize yürütüyor. İşletmeniz için Hollanda’nın başkentinde yasal iş adresi sağlayan Olmadık Ofis, özel (Besloten Vennootschap | BV) kayıt ve kuruluş süreçlerinizi yönetiyor. Global Şirketim hizmeti kapsamında yasalara ve yönetmeliklere uygun şirket esas sözleşmesini hazırlayan Olmadık Ofis, şirket hissedarlarının vergi dairesine tescili olarak bilinen Nihai Yararlanıcı Beyanı (Ultimate Beneficial Owner | UBO) süreçlerini de üstleniyor. İşletmenizi Hollanda Ticaret Odası’na kaydediyor ve 8 haneli Ticaret Sicili Numarasını (KvK) alıyoruz. Olmadık Ofis, bu süreçte şirketinizin yasal iş adresine ulaşan tüm resmi evrakların size e-posta yoluyla iletilmesini kapsayan adımları da Hollanda’da şirket açma hizmeti kapsamında ödediğiniz bedelin içinde sunuyor. Böylece şirketler, Harvard Business Review’a göre dijital iş yapma kolaylığı açısından üçüncü sırada konumlanan Hollanda’da prosedürler arasında kaybolmadan, iş fikirlerini Avrupa’da büyütmeye odaklanabiliyor.

Türkiye’de başladığınız başarı yolculuğunuzu Avrupa’ya taşımak ve sağlam adımlarla yurt dışı operasyonlarınıza başlamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Olmadık Ofis’in Hollanda’da şirket kurmanızı kolaylaştıran Global Şirketim hizmetiyle tanışarak benzersiz ürün ve hizmetlerinizi yeni hedef kitlelere ulaştırmanın yollarını öğrenmek için bizimle iletişime geçin ve sizin için neler yapabileceğimizi birlikte keşfedelim!