subPage
KÜTÜPHANE

Freelance Hayata İlk Adım: Fatura Kesebilmeniz için Yasal İş Adresi

Freelance Hayata İlk Adım: Fatura Kesebilmeniz için Yasal İş Adresi

Son zamanlarda freelance çalışma modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte, sanal ofis sistemi de oldukça popüler hale geldi. Mevcut işinizi sürdürmek veya yeni bir girişim başlatmak için sanal ofisler, ideal ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. Olmadık Ofis gibi sanal ofis sağlayıcıları sayesinde, evden çalışmanın dezavantajlarından kurtularak profesyonel bir imaj ile yasal iş adresi oluşturabilirsiniz.

Ev Adresi İş Adresi Olarak Gösterilir mi?

Herhangi bir ofise bağlı olmayan freelance bir çalışansanız evinizin adresini iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. Ancak, evinizin tapusunda isminizin yazması gerekir. Böylece şahıs şirketinizin adresi olarak evinizi gösterdiğinizde, stopaj yani vergi ödemezsiniz. Ancak eviniz kiraysa ek olarak stopaj vergisi de ödemeniz gerekir. Ev adresinizi iş yeri adresi olarak kullandığınızda Gayrimenkul İradı Mükellefi olur ve her yıl beyanname veya dilekçe ile bildirimde bulunmak zorunda kalırsınız. Evinizde çalışmanın bazı avantaj ve dezavantajları vardır. Avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Mesai saati kavramı olmadığı için istediğiniz zaman işe başlayabilirsiniz.
  • Home-office çalışmanın en büyük avantajlarından biri, kira giderlerinin olmamasıdır. Isı, aydınlatma, telefon, internet ve elektrik gibi temel masrafların azalması da diğer önemli avantajdır. Bu durum da maliyet düşüklüğünden dolayı home-office çalışma sistemi tercih edilir.
  • Yanınızda başka çalışanlar olmayacağı için işinize kolaylıkla odaklanabilirsiniz.
  • Günün yoğunluğundan etkilenmeyerek, genel olarak zamandan kazanabilirsiniz.

Evde çalışmanın dezavantajları ise şu şekildedir:

  • Ev adresinizin herkes tarafından bilinmesi, gizliliğiniz açısından bazı sorunları da beraberinde getirebilir. 
  • Ev adresinizin kolay ulaşılabilir bir konumda olmaması, potansiyel müşterileriniz için ulaşım sorunu yaratabilir.  
  • Sürekli evde çalışacağınız için dışarıdaki hayattan bağımsız olur ve soru sorup yardım alabileceğiniz kişilerden mahrum kalırsınız.
  • Sektöre yönelik ortamlardan uzak kalacağınız için gelişmekte zorlanabilirsiniz.
  • Apartman dairesinde yaşıyorsanız, komşularınızın gürültü yapmasına karşı tetikte olur ve odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz.

Evi iş yeri olarak göstermek, beraberinde resmiyeti getirir. Bu adresi müşterilerinizin sizi bulmakta zorluk çekmemesi için web sitenizle kartvizitinizde göstermeniz gerekir. Haberli ya da randevulu olduğu gibi aniden gelen müşterileriniz için eviniz sürekli düzenli olmalıdır. Kargo ve evraklarınızın zamanında gelmesi için evde bulunmanız gerekir. Aksi durumda, kaybolan paketleriniz için işlerinizin aksama ihtimali vardır. Evinizi iş yeri olarak gösterdiğinizde, maliyet unsurunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Giderlerinizin bir kısmını muhasebeleştirme şansınız doğar. Evinizde kiracıysanız, sözleşmeniz böyle bir amaca izin vermeyebilir. Mali müşavirinizden bilgi alarak doğru adımlar atabilirsiniz.

Sanal Ofis Hizmeti İle Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Freelance çalışanların ağırlıklı olarak tercih ettiği sanal ofis çeşitleri, farklı seçeneklerle hizmetinize sunulur. Freelance çalışanlar, şirketlere verdikleri hizmet sonucunda fatura kesmek zorundadır. Kazancın sürekli olduğu ve fatura kesmenin zorunlu hale geldiği durumlarda ilk akla gelen şirket türü, genellikle şahıs şirketi olur. Kurulum ve işletme maliyetlerinin düşük olması ile birlikte belirli vergi dilimleri açısından da avantaj yaşayabileceğiniz şahıs şirketinin kurulum aşamaları oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Şirket türünün şahıs şirketi olmasına karar verdikten sonra, almak istediğiniz hizmetleri gözden geçirmelisiniz. Bu yüzden şahıs firmanızı sanal ofis paketlerinin sunduğu hizmetlerden faydalanarak rahatlıkla kurabilirsiniz. Müşterilerinize sunacağınız hizmetler ve bu hizmetlerin niteliklerini belirledikten sonra iş sürekliliğinizi sağlayabilirsiniz. Türkiye'de şirket kurulumu için bir tebligat adresi göstermeniz gerekir. Şirketinizin resmi adresi olarak sanal ofisinizin adresini gösterebilirsiniz. Ancak bu durum için sanal ofis firması ile yasal adres olarak göstermeniz için sözleşme yapmalısınız. Adres konusunda da anlaştıktan sonra, resmi şirket kurulum işlemleri tamamlanmış olur. Şirket kurulumunuz bittikten sonraysa vergi dairesinden bir memur tebligat adresinizin doğru olup olmadığını kontrol etmeye gelir. Ofis içinde bulunuyorsanız vergi memuru ile görüşebilirsiniz. Dışarıdaysanız da, randevulaşarak görüşmenizi daha sonra gerçekleştirebilirsiniz. Memurlar da sanal ofis sistemine alışık oldukları için bu şekilde görüşmelerini yapabilir. Vergi yoklamanız bittikten sonra yasal olarak şirketiniz kurulmuş olur.    

Neden Sanal Ofis Tercih Etmelisiniz?

Kendi işini kurmak ya da var olan işini sürdürmek isteyen her bireyin güvenilir ve prestijli bir adrese ihtiyacı vardır. Sanal ofis hizmetleri, kişiye iyi bir lokasyonda adres sahibi olma imkanı verir. Bununla birlikte sayısız avantaj sağlayan sanal ofisler, sizi birçok masraf ve uğraştan da kurtarır. Kurumsal bir telefon hattı ve sekreter hizmeti alarak müşterilerinize karşı olumlu bir duruş yaratmanızı sağlar. Sekreteriniz sizin için aramaları yanıtlar ve gerekli notları tarafınıza iletir. Böylece planlarınız aksamadan devam eder. Kargo ve posta yönetimi hizmeti de bulabileceğiniz sanal ofis paketleri sayesinde, evraklarınız muhafaza edilir ve dilediğiniz zamanda dilediğiniz yere ulaşır.

Gerçek ofislere göre doğaya maliyeti daha az olan sanal ofisler çevre dostudur. Pazarlama ve internet ile ilgili çalışma alanlarına sahip kişiler, ekonomik ve esnek sanal ofis avantajlarından faydalanabilir.

Neden Ortak-Paylaşımlı Ofis Tercih Etmelisiniz?

Mesai saatlerinden bağımsız olarak çalışma şansınızın olduğu sanal ofisler sayesinde, günün yoğunluğunu atlattıktan sonra işinize gidebilirsiniz. Esnek çalışma koşullarıyla çalışanlar istediği yer ve zamanda çalışmaya devam edebilir. Bu durum, çalışanlarınızın verimini büyük ölçüde artırır. Fatura, içecek, telefon gibi fiziksel bir ofisin masraflarından kurtulur ve uğraşmak zorunda kalmazsınız. İnternet çağının yaşandığı bu dönemde, görüşme ve toplantılarınızı video konferans üzerinden yaparak teknolojinin rahatlığından faydalanabilirsiniz. Ortak-Paylaşımlı ofisle çalışmak için büyük bütçelere ihtiyacınız olmadığı için son derece ekonomiktir. Kurulumu oldukça kolay olan Ortak-Paylaşımlı ofisler, bir gün içinde kullanıma hazır hale gelir. Çağrı türüne ve içeriğine göre ilgili kişiye aktarım yapılabilen Ortak-Paylaşımlı iş bölümünün rahatlığını yaşayabilirsiniz. 

Olmadık Ofis Avantajları

Olmadık Ofis, sanal ve paylaşımlı ofis imkânlarıyla dijital dünyaya kapı açar. Sanal ofis kiralayarak pek çok avantajı da beraberinde yaşayabilirsiniz. Tüm ofis ihtiyaçlarınızı ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanarak masraflarınızı minimuma indirebilir, hayatınızın yönetimini kendi elinize alabilirsiniz. Olmadık Ofis, İstanbul'un Balat ve Caddebostan'da sanal ve paylaşımlı ofis kiralamak isteyenlere olanak sunar. Olmadık Adresim paketi içerisinde resmi adres, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi, faturalı ve stopajsız ofis kiralama, posta yönetimi, 7/24 erişim imkanı ile kredi kartıyla aylık ödeme hizmetleri yer alır. Olmadık Ofis'in alternatifleri arasında yer alan co-working yani ortak ofis alanları hizmet avantajları ile işinizi kolaylaştırır. Konforlu ve modern bir ortamda networking yapmanızı sağlar. Hazır ofis seçenekleri ile görüşmelerinizi yaparken sadece işinizi düşünebilirsiniz.

Her geçen gün temposunu daha da artıran iş hayatında günlük ofis rutinleri veriminizi düşürdüğü için yardımınıza yetişmektedir. Çağrı yanıtlama ve sekreterya, ortak çalışma alanlarına ücretsiz erişim, toplantı alanlarını uygun koşullarda kullanım imkanı ile zamandan kazanmanızı sağlar. Olmadık Ofis'inize ayda 550 TL + KDV'den başlayan fiyatlarla satın alarak sayısız avantajdan faydalanabilirsiniz.