SIK SORULAN SORULAR

Yasal adresiniz Olmadık Ofis; fiziksel olarak bir ofise ihtiyaç duymayan ticari kuruluşların ve mükellef şahısların herhangi bir hizmet, alan ve/veya teknoloji kombinasyonuna sahip olduğu bir hizmettir.

Resmi iş adresiniz Olmadık Ofis, tamamen yasal zemine dayanır. Türk Ticaret Kanunu’na göre; türü ne olursa olsun, bir şirket kurabilmeniz için bir tebligat adresinizin olması zorunludur. Olmadık Ofis, şirket kurulumunda ihtiyaç duyacağınız resmi zorunlulukların tümüne karşılık gelir.

Sanal Ofis, devlet kurumlarının 7/24 ulaşabileceği sistemler olduğundan tamamen güvenilirdir.

Yasal ve resmi iş adresi, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi, faturalı, stopajsız ve taahhütsüz ofis kiralama, posta yönlendirme, çağrı yanıtlama, 7/24 online erişim imkanı, kredi kartıyla aylık ödeme fırsatı, yıllık peşin ödemelerden %10 indirim fırsatı, ortak çalışma alanlarına ücretsiz erişim ve toplantı alanlarını %50 indirimli kullanma olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Sanal ofiste sözleşme süresi 12 aylıktır. Ancak Olmadık Ofis ile taahhütsüz bir sözleşme imkanından faydalanabilir, 1. ayın sonunda dilediğiniz zaman üyelikten ayrılabilirsiniz. Fesih talebinizi ve vergi dairesinden alacağınız belgeyi Olmadık Ofis yetkilinize ibraz etmek koşuluyla aynı ay içerisinde sözleşmenizi kolaylıkla sonlandırabilirsiniz.

Vergi daireniz İstanbul Balat adresi için Fatih Vergi Dairesi; İstanbul Caddebostan adresi için Göztepe Vergi Dairesi ve Ankara Çankaya adresi için Kavaklıdere Vergi Dairesi olup, vergi numaranızda bir değişiklilik olmaz.

Hayır, sanal ofisiniz için stopaj ödemezsiniz. Aylık ödemeniz faturalı olarak 450 TL + KDV’den başlayan fiyatlarla olur.

Sanal ofis sistemimizi kullanarak limited, anonim veya şahıs şirketi kurabilirsiniz. Bu konuda mali müşavirinizin herhangi bir sorusu olursa, Olmadık Ofis yetkililerini doğrudan arayıp bilgi alabilirsiniz.

Hayır, herhangi bir sorun çıkmıyor. Ancak denetim sırasında şirket ortaklarının ya da vekaleti olan bir kişinin Olmadık Ofis'in kiralanan şubesinde bulunması gerekiyor. Açılış yoklaması muhasebecinizin vergi dairesine başvuruda bulunmasından sonra çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor.

Ek sürpriz maliyetlerle karşılaşmadan, ayda sadece 450 TL + KDV’den başlayan fiyatlarla en uygun sanal ofis hizmetinden faydalanabilirsiniz. Üstelik stopaj ödemenize de gerek kalmaz.

Olmadık Ofis, ödeme sisteminde Iyzico alt yapısıyla hizmet verir. Dolayısıyla ödemelerinizi kredi kartı ile yapmanız gerekir. Bunun istisnası yıllık ödemelerde Havale/EFT yoluyla gerçekleşir. Detaylı bilgi için Olmadık Ofis yetkililerini arayıp bilgi alabilirsiniz.

Üyelik başlangıcı için sadece TC kimlik ve ikametgah belgenizi hazır bulundurmanız yeterli. Kurulan şirketin mahiyetine ve kurucuların yabancı uyruklu olmalarına göre ilave evrak paylaşmanız istenebilir.

Olmadık Ofis posta yönlendirme servisimiz, adınıza gelen belge ve tebligat niteliğindeki postalarınızı kabul eder; belirlediğiniz adrese günlük veya haftalık olarak gönderir veya sizi bilgilendirip gelip alabilmeniz için belirli bir süre biriktirir.

Olmadık Ofis yetkilileriyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sanal ofislerimizin ortak çalışma alanlarını ve Olmadık Ofis yetkililerini önden bilgilendirmeniz durumunda sanal ofislerimizin fiziki toplantı odalarını kullanabilirsiniz.

Evet, mevcut iş adresinizi sanal ofise taşıyabilir, maliyetlerinizi minimuma indirebilirsiniz.

Şirket kuruluşu için evinizin yerine sanal ofisleri tercih etmeniz sizi en başta stopaj vergisinden kurtarır. Böylece sanal ofisiniz sizin yerinizi bu vergiyi üstlenir.

Olmadık Ofis, şu an itibarıyla İstanbul’un kadim semtlerinden Balat, şehrin en seçkin ve nezih semtlerinden Caddebostan ve Ankara Çankaya’da yer alan fiziki şubeleriyle üyelerine hizmet veriyor. Önümüzde süreçte farklı lokasyonlarda da yer almak için çalışmalarını sürdürüyor.

Olmadık Ofis’in Global Şirketim paketi Hollanda’da kolayca şirket kurabilmenizi sağlar.

Her ülkede olduğu gibi Hollanda’da da şirket kuruluş süreçleri, ticaret kanunları ve ilgili otoriteler tarafından belirlenmiştir. Olmadık Ofis, Hollanda’da bir an önce şirket kurmak ve işe odaklanmak için bu süreçlerde sizi yönlendirir ve her adımda yanınızda olur:

 • Şirket yapısının belirlenmesi
 • Şirket ismine karar verilmesi
 • Yasal iş adres kaydı
 • Şirket Esas Sözleşmesi’nin hazırlanması
 • Hollanda Ticaret Odası kaydı ve KvK numarası almak
 • UBO beyanı

Dünyanın en büyük 18. ve en özgür 8. ekonomisi Avrupa Birliği, NATO ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi Ankara Anlaşması’nın aktif olarak uygulandığı ülkelerden biri Euro bölgesinde 46 ticaret anlaşması bulunuyor Yabancı yatırımlara açık bir iş ekosistemi sunuyor, expat ekonomisiyle büyüyen bir ülke Ülkenin İngilizce yeterlilik oranı 100 ülke arasında ilk sırada, iletişimi kolay

Besloten Vennootschap (BV) - Limited şirket; yasaların belirlediği çerçevelerde her türlü ekonomik faaliyette bulunabilen şirketler için kullanılır. Bu nedenle en tercih edilen şirket türüdür. Bu şirket tipinde minimum 2 ortağa ihtiyaç duyulurken, esas sermayesi belirli olan bu şirketlerde ortakların sorumluluğu şirkete koydukları sermayeyle sınırlıdır.

Evet! Olmadık Ofis, sunduğu hizmet kapsamında sizi hiç yormadan Türkiye’den Hollanda'da şirketinizi kurabilmenize imkan tanır.

Resmi minimum 1 hisse için 0,01 EUR, yani 100 hisse için 1 EUR'dur.

Genel olarak yalnızca Sağlık Hizmetleri, Finans Sektörü ve Enerji Sektörü gibi düzenlemeye tabi sektörler işletme lisansı gerektirir.

Hollanda'da kurumlar vergisi oranı, 395.000 Euro'ya kadar olan herhangi bir kâr için %15 ve bu miktarın üzerindeki kâr için %25,8’dir.

Olmadık Ofis ile şirket başına sadece 3.750 EUR karşılığında Hollanda’da bir şirket kurabilir ya da şirketinizin şubesini açabilirsiniz. Olmadık Ofis, kuruluşu sürecinde size uçtan uca bir çözüm sunar.

Hollanda’da yasal iş adresi, noter kayıt süreci, şirket sözleşmesi, UBO Beyanı, KvK Kaydı gibi temel işlemleri Global Şirketim adını verdiği hizmetinde bir araya getiren Olmadık Ofis, ayda 15 sayfaya kadar postalarınızı dijitale aktarıp e-posta yoluyla iletme hizmeti de sunar.

Olmadık Ofis, şirketinizi kurabilmeniz için ihtiyacınız olan yasal adresi, Hollanda’nın en prestijli lokasyonlarından birinde size sağlar. İster Amsterdam, ister Utrecht, ister Eindhoven, ister Rotterdam seçim sizin…

Hollanda Startup Vizesi, girişimcileri Avrupa Birliği dışındaki teknoloji ve inovasyon odaklı girişimlerini Hollanda'ya hızlı bir şekilde taşımalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu Vize, girişimcilere Hollanda'da yeni bir iş kurma veya büyütme fırsatı verir.

Bir Startup Vizesi almak için genel gereksinimlerin bir listesi vardır:

 • Hollanda'da bir hızlandırıcı ile çalışmak zorundasınız.
 • Satacağınız ürün veya hizmet yenilikçi olmalıdır.
 • Ayrıntılı bir iş planına ihtiyacınız vardır.
 • Uluslararası alanda büyümek için operasyonel bir pazarlama planına ihtiyacınız olur.
 • İşletmenizin kurulmasından sonraki birkaç ay içinde müşterilerinize hizmet verebilecek olmanız tercih edilir.
 • Yaşam masraflarınızı karşılayabilmeniz için mali gereklilikler vardır, yaklaşık 14.000 EUR

Hollanda Startup Vizesi, Hollanda'da bir yıla kadar bir işletme sahibi olarak yaşamanıza ve çalışmanıza olanak tanır. Bu ilk yıl sona erdiğinde, gerekli şartları yerine getirdiğiniz sürece serbest meslek oturma izni alabilir veya farklı bir oturma izni seçebilirsiniz.

Hollanda İşletme Ajansı, ürün veya hizmetinizin "yenilikçi" olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini değerlendirecektir. Ürün veya hizmetinizin yenilikçi sayılabilmesi için aşağıdaki üç koşuldan en az birini karşılaması gerekir:

 • Ürün veya hizmetiniz Hollanda'da yeni olmalıdır.
 • Üretim, dağıtım veya pazarlama için kullanılan yeni bir teknolojiyi içermelidir.
 • Süreç yönetiminde yenilikçi bir yöntem içermelidir.

Başvurunun işleme alınma süresi üç aya kadar uzayabilir. Başvurunuz onaylanırsa, bir Hollanda konsolosluğundan veya büyükelçiliğinden geçici oturma izninizi (MVV) almanız istenecektir. Hollanda'ya vardığınızda, geçici oturma izninizi ne zaman ve nerede talep edeceğiniz konusunda bilgi alacaksınız. Alım yeri, bir Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmeti (IND) ofisi veya Hollanda'nın Expat Merkezlerinden biri olabilir.

Hızlandırıcı(Facilitator), girişimciye benzersiz başlangıç ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş destek sunar. Bu, yenilikçi işletmeler için operasyonlar, pazarlama, araştırma ve yatırımların güvence altına alınması konularında yardım içerebilir. Hızlandırıcının(Facilitator) aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • Yenilikçi girişimlere rehberlik etme konusunda önceden deneyime sahip olmalıdırlar.
 • Mali açıdan sağlam olmaları gerekir.
 • Başlangıç şirketinde çoğunluk hissesine sahip olamazlar.
 • Girişimcinin üçüncü dereceye kadar akrabası olamazlar.

Hollanda Girişim Ajansı (RVO), girişimcilere ve kuruluşlara işlerini ve projelerini hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırım yapma, geliştirme ve genişletme konusunda yardımcı olur. Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı'na bağlı bir devlet kurumu olarak hizmet vermektedir.

Bordrolama(Payrolling), personel alımının özel bir şeklidir ve işveren tarafından bordro esasına göre çalıştırılma anlamına gelir. İstihdam edilen kişi; iş sözleşmesi kapsamında kendi maaşını, sigortasını ve vergilerini işveren şirkete öder. Kısacası maaşlarını kendileri ödüyorlar. İstihdam edilen kişi bir yıllık çalışma ve oturma izni alır. Aynı zamanda eşleri ve çocukları da bu haklara sahiptir. Tüm süreç Olmadık Ofis danışmanları tarafından yürütülür ve sadece başvuru ücreti ve muhasebe ücreti öderler.

Evet, bordrolama (Payrolling) hizmetleri Hollanda'da tamamen yasaldır.

Hollanda'da bordrolama (Payrolling) hizmetlerinden çok çeşitli kişi ve kuruluşlar yararlanabilir. İşte birkaç örnek: İşverenler, Yabancı Şirketler, Yükleniciler, Serbest Çalışanlar, Startup'lar, Küçük İşletmeler, Geçici Personel Acenteleri ve Çalışanlar.

 • Hollanda Vergi ve Gümrük İdaresi (Belastindienst) aracılığıyla vergi makamlarına kayıt.
 • Sosyal sigorta sistemlerini koordine eden Sosyal Güvenlik Bankası'na (SVB) kayıt.
 • İşsizlik ve hastalık gibi yardımları kapsayan Çalışan Sigorta Kurumu'na (UWV) kayıt.
 • Ulusal, bölgesel ve belediye makamlarıyla etkileşimde bulunabilmeleri ve irtibat kurabilmeleri için tüm çalışanlar için bir vatandaşlık hizmet numarası (BSN) alınması.
 • Yüksek Vasıflı Göçmen (HSM) için %30 vergi muafiyeti başvurusu.
 • İade veya ek ödemeler için mali müşavir ile sürecin takibi.
 • Çalışanların (varsa) özel yabancı statüsü için başvuruda bulunulması.
 • Çalışanların aylık maaşlarının hesaplanması ve bordroların gönderilmesi.
 • Mevcut herhangi bir vergi teşvikini araştırmak.
 • Çalışan ve işveren maaş bordrosu vergi beyannameleri ve sosyal sigorta formlarının sunulması.
 • Şirketinizin çalışanları için yıllık hesaplar ve yıl sonu beyanları oluşturmak ve sunmak.
 • Maaşlar ve ulusal sigorta katkı payları için ödeme planları oluşturmak.
 • Gerektiğinde sizin için doğru kişisel gelir vergisi beyannamelerinin verilmesini sağlamak.

Hollanda'da, bordro (Payrol) hizmetlerini ne kadar süreyle kullanabileceğiniz konusunda belirli bir süre sınırı yoktur. Büyüklüğünüz bordro yönetimi konusunda desteğe ihtiyaç duyduğu sürece bu hizmetleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, işletmenizi kurarken birkaç ay, birkaç yıl ve hatta maaş bordrosu yönetiminizi kalıcı olarak dışarıdan yaptırmaya karar verirseniz süresiz olarak olabilir.

Bordrolama (Payrolling) hizmetleri doğrudan oturma ve çalışma izinleri veremezken, Hollanda'da tanınmış bir bordro şirketi yabancı çalışanlar için sponsorluk yapabilir ve bu izinler için başvuruda bulunmalarına yardımcı olabilir. Hollanda göçmenlik yasasına göre, yüksek vasıflı göçmenler ve aileleri, tanınmış bir sponsorları varsa, iş amacıyla Hollanda'ya taşınabilirler. Bu tanınan sponsorlar genellikle Hollanda Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi e (IND) tarafından bu statüye sahip olan işverenlerdir. IND tarafından sponsor olarak kabul edilen bordrolama şirketleri bu nedenle yüksek vasıflı göçmenlere sponsor olabilir. Bu, yabancı çalışan için izin başvurularını halledebilecekleri anlamına gelir ve bu da süreci önemli ölçüde kolaylaştırır.

Eşler ve çocuklar, özellikle yabancı işçiler bağlamında, Hollanda'da bordrolama (payrolling) hizmetlerinden dolaylı olarak yararlanabilirler.

 • Vize ve Oturma İzinleri: Daha önce de belirtildiği gibi, tanınmış bir bordro şirketi, yabancı çalışanların çalışma ve oturma izni başvurusunda bulunmasına yardımcı olabilir. Bu hizmet genellikle, çalışanın eşleri ve çocukları da dahil olmak üzere aile üyeleri için oturma izni başvurusunda bulunmaya kadar uzanır.
 • Sosyal Güvenlik Yardımları: Bordro(Payrol) hizmetleri, Hollanda sosyal güvenlik düzenlemelerine uygunluğu sağlar. Bu, çalışanların katkı paylarının doğru bir şekilde yönetildiği anlamına gelir ve bu da, ailenin belirli yardımlar için uygunluğunu etkileyebilir.
 • Vergi Avantajları: Hollanda'da çocuklarla ilgili, çocuk yardımları (kinderbijslag) ve çocuklarla ilgili vergi kredileri gibi belirli vergi avantajları vardır. Profesyonel bir Bordrolama hizmeti, bu alanlarda tavsiye verebilir ve uyumu sağlayabilir.