subPage
KÜTÜPHANE

Sanal ofisler ile ilgili en çok sorulan 10 soru

Sanal ofisler ile ilgili en çok sorulan 10 soru

İster girişimci olun, ister avukat ya da antrenör, fatura kesebilmek için bir şirket kurmanız, şirketi kurabilmek için de bir yasal iş adresi göstermeniz gerekir. Bunun da en hızlı ve maliyet avantajlı yolu bir sanal ofis kiralamadan geçer. Bu yazımızda, bir sanal ofisin nasıl kiralandığından avantajlarına, sanal ofis fiyatlarından stopaj ödemesinin olup olmadığına kadar pek çok konuda en çok merak edilen 10 soruya değineceğiz.

İşlerin büyük ölçüde dijital ortama taşınması ve uzaktan da yürütülebilir hale gelmesi, iş modellerini ve şirket sahiplerinin ihtiyaçlarını da dönüştürüyor. Fiziksel ofis zorunluluğu ortadan kalkarken, tamamen yasal olan daha yenilikçi modeller iş sahiplerine maliyet avantajlı ve hızlı çözümler sunuyor. Bu çözümlerin başında sanal ofisler geliyor. Ticarete ilişkin mevzuat, şirket kurmak isteyenlerin bir yasal iş adresi göstermesini zorunlu kılarken, sanal ofis kavramı bu zorunluluğu kolaylıkla çözen bir model olarak öne çıkıyor. Çağın koşullarına uygun olan sanal ofislere dair bilgi edinmek isteyenlerin ise akıllarında birçok soru canlanıyor.

Şirket sahiplerine İstanbul’daki prestijli lokasyonlarında sanal ofis sunarak yasal iş adresi ihtiyacını karşılayan Olmadık Ofis olarak, bu yazımızda sanal ofis kavramına dair ayrıntılara ilişkin 10 soru soruyor, 10 yanıt veriyoruz. Bu yazıyı okuyanlar, sanal ofisin tanımına, sanal ofisin nasıl kiralanabildiğine ve sanal ofisin avantajlarına, sanal ofis fiyatlarına, sanal ofis kavramının arkasındaki mantığa ve sanal ofisin yasalara uygunluğuna dair sorulara yanıt buluyor.

Sanal ofis nedir?

Sanal ofis, fiziksel bir ofise ihtiyaç duymayan girişimcilerin, şirket kurmaları için Türk Ticaret Kanununca zorunlu tutulan yasal iş adresi ihtiyacını karşılayan yenilikçi bir çözümdür. Hangi sektörde olursa olsun, bireysel girişimcilerin, serbest meslek sahiplerinin, freelancer’ların ya da kendi işini yürüten avukat, danışman, psikolog, antrenör gibi profesyonellerin ilk aşamada fiziksel ofise ihtiyaç duymadığı gerçeğinden hareket eden sanal ofis, yeni nesil çalışma kültürünün ihtiyaç duyduğu kolaylığı sunuyor.

Türk Ticaret Kanunu, şirket kurarak fatura kesmeye başlamak isteyen girişimcilerin yasal bir iş adresi göstermesini zorunlu kılıyor. İlk aşamada fiziksel bir ofis kiralamak; kira, stopaj, fatura masrafları, ofis mobilyaları gibi ek maliyetler yaratacağından, küçük sermayelerle işlerini hayata geçirmeyi planlayan girişimcilerin hayatını zorlaştırıyor. Sanal ofis ise şirket kurarken beyan edilmesi gereken yasal iş adresi görevi görüyor. Sanal ofisler, işletme sahiplerine fiziksel bir ofis ortamı sunmuyor.

Öte yandan, bir sanal ofis sağlayıcısı olan Olmadık Ofis, İstanbul’daki prestijli lokasyonlarda sunduğu yasal iş adreslerinin yanı sıra üyelerine çağrı yanıtlama, posta ve kargo yönlendirme, ortak çalışma alanı, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi gibi avantajlar da vaat ediyor. Üstelik tüm bu hizmetler, aylık abonelik bedelleriyle, taahhütsüz ve stopajsız sunuluyor. Olmadık Ofis, aylık sanal ofis abonelik bedellerini fatura olarak ilettiğinden, işletme sahipleri dilerlerse bu faturayı gider göstererek vergi indiriminden yararlanabiliyor.

Sanal ofis nasıl kiralanır?

Sanal ofisler, bu hizmeti sağlayan işletmeler tarafından kiralanıyor. Sanal ofis kiralamak isteyenler, hizmet sağlayıcılara çoğunlukla online kanallar aracılığıyla başvurabiliyor. Çoğunlukla online olarak alınan başvuruların ardından hizmet sağlayıcıların yetkilileri, talepte bulunan üye adaylarıyla iletişime geçerek, işlemleri kolaylıkla tamamlayabiliyor.

Olmadık Ofis, İstanbul'daki prestijli lokasyonlarıyla bu hizmeti sağlayan işletmelerden biri olarak öne çıkıyor. İstanbul Balat ve İstanbul Caddebostan lokasyonlarındaki adreslerini, üyeleri için yasal iş adreslerine dönüştüren Olmadık Ofis’ten sanal ofis kiralamak isteyenler, bu adreslerden birini seçerek süreci başlatabiliyor. Bir platforma üye olur gibi hesabını oluşturan Olmadık Ofis üye adayları, Olmadık Ofis yetkililerince aranıyor ve süreç kısa sürede tamamlanıyor. Olmadık Ofis üyeleri, sanal ofis abonelik bedellerini dilerlerse aylık ya da indirimli fiyattan yıllık olarak, kredi kartıyla ödeyebiliyor.

Sanal ofis nasıl açılır?

Sanal ofis, bu hizmeti sunan servis sağlayıcılar aracılığıyla bir sanal ofis kiralayarak açılır. Sanal ofis açmak isteyenler, düşündükleri lokasyonda sanal ofis hizmeti sunan işletmeleri araştırabiliyor ya da hizmetlerine güven duydukları bir sanal ofis kiralama şirketini seçebiliyor.

Sanal ofis kiralama süreci için lokasyonu ziyaret etmek, ofisi görmek gerekmiyor, zira sanal ofis hizmetini tercih edenlere bir fiziksel ofis alanı sunulmuyor. Sanal ofis, şirket kurmak için ihtiyaç duyulan yasal iş adresi zorunluluğunu yerine getirmek için oluşturulmuş, posta ve kargo yönlendirme ile çağrı yönetimi gibi ek hizmetleri de kapsayan yenilikçi bir modeli temsil ediyor. Sanal ofis sağlayıcıları, sanal ofis açma taleplerini çoğunlukla internet sitelerinden, online olarak alıyor. Buraya yapılan talepler neticesinde sanal ofis açmak isteyen girişimciler, hizmet sağlayıcının sunduğu adreslerinden birini yasal iş adresleri olarak gösterebiliyor. Böylece sanal ofis açılmış oluyor.

Sanal ofisin mantığı nedir?

Sanal ofisin mantığı, fiziksel ofise ihtiyaç duymayan girişimcilerin, Türk Ticaret Kanunu tarafından zorunlu tutulan yasal iş adresi gereksinimini karşılamaktır. Birçok iş sürecini yürütmek için fiziksel ofislere ihtiyaç duyulmadığı gerçeğinden hareket eden yenilikçi bir çalışma modeli olan sanal ofis, girişimcilere yasal iş adresi gösterebilecekleri, bu sayede prestijli ve kurumsal görünebilecekleri bir adres veriyor. Ayrıca kimi hizmet sağlayıcılar, posta ve kargo yönlendirme ile çağrı yönetimi gibi hizmetleri de sanal ofis paketleri kapsamında sunuyor. Özetle sanal ofis, girişimcilere çağrılarını karşılayan, posta ve kargolarını yönlendiren ve yasal iş adreslerini abonelik modeliyle sunan bir ofis hizmeti olarak öne çıkıyor. Üstelik tüm bunlar, sanal ofis modeli sayesinde mevzuatlara ve yasalara uygun bir biçimde, maliyet avantajlı olarak gerçekleştirilebiliyor.

Sanal ofisin avantajları nelerdir?

Sanal ofisin avantajları; maliyet avantajı, farklı lokasyon seçenekleri, kullandığın kadar öde modeli, posta ve çağrı takibi, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi gibi başlıklardır.

  • Maliyet avantajı: Sanal ofis, fiziksel ofislerin kira, tadilat, ofis mobilyası, elektrik, su, doğal gaz, internet faturası gibi maliyetlerini ortadan kaldırır.
  • Farklı lokasyon seçenekleri: Olmadık Ofis, İstanbul’daki toplam 2 farklı lokasyonuyla şirketlere istedikleri yerde yasal iş adresine sahip olma imkanı tanır.
  • Kullandığın kadar öde modeli: Olmadık Ofis’in sanal ofis hizmeti, kullandığın kadar öde modeliyle, abonelik biçiminde sunulur. Başka bir deyişle Olmadık Ofis üyeleri, aylık olarak ve gider gösterilebilecek biçimde faturalandırılan abonelik bedellerini kredi kartlarıyla her ay ödeyebilir, dilediklerinde hizmeti kolaylıkla sonlandırabilir. Sanal ofis modeli, taahhüt gerektirmeden yasal iş adresi gösterme olanağı sunar.
  • Posta ve çağrı takibi: Olmadık Ofis üyelerinin çağrıları yanıtsız, posta ve gönderileri kapıda kalmaz. Sanal ofis sahiplerinin yasal iş adreslerine gelen tüm çağrılar onlar adına yanıtlanır. Gelen posta, mektup ve kargolar ise teslim alınarak kendi adreslerine yönlendirilir.
  • Yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi: Şirket kurmak isteyenler, yasal iş adresi gösterirken mevzuata uygun bir kira sözleşmesine de ihtiyaç duyar. Olmadık Ofis, sanal ofis hizmetinden faydalanan tüm üyelerine ihtiyaç duydukları yasal mevzuata uygun kira sözleşmesini hazırlar.

Sanal ofisin fiyatları ne kadar?

Sanal ofis fiyatları, fiziksel ofis fiyatlarına göre oldukça uygundur. Sanal ofis fiyatları, hizmet sağlayıcıların sundukları paket kapsamlarına ve lokasyonlara göre değişiklik gösterebilir. Farklı hizmet sağlayıcılar farklı bedeller talep etse de, Olmadık Ofis üyeleri sanal ofislerini 550 TL’den başlayan fiyatlarla kiralayabiliyor. Sanal ofis fiyatları, Olmadık Ofis’in İstanbul Balat ve İstanbul Caddebostan’daki lokasyonlarına göre belirleniyor. 550 TL’den başlayan fiyatlarla sanal ofis sahibi olan Olmadık Ofis üyeleri, işletme maliyetlerini düşürüyor. Zira stopaj bedeli, ofis mobilyası, faturalar gibi giderler ortadan kalkıyor.

Limited şirket ya da anonim şirket sanal ofiste kurulur mu?

Evet! Türk Ticaret Kanunu’na ve ilgili diğer mevzuata göre kurulmasında bir sakınca görülmeyen şahıs şirketi, limited şirket ya da anonim şirket, sanal ofisi yasal iş adresi olarak gösterip kurulabilir. Başka bir deyişle sanal iş adresi, limited şirket ya da anonim şirket fark etmeksizin her şirket tipi için uygundur.

Bu yönüyle sanal iş adresleri, birçok şirket için uygun ve yenilikçi bir çözüm sayılıyor. İşini internetten yürüten, büyük bir fiziksel ofise ihtiyaç duymayan, ofis yerine dilediği yerden çalışabilen  her kişi ve ekip, sanal ofis hizmetinden yararlanarak işlerini yasal bir biçimde sürdürebiliyor.

Sanal ofis yasal (legal) mı?

Sanal ofis yasaldır. Tamamen legal olarak sağlanan bu hizmet, Türk Ticaret Kanunu’na tam anlamıyla uygundur ve yasal olarak sunulur. İşletme sahipleri ya da girişimciler, fiziksel bir ofise sahip olmadıkları için sanal ofislerin yasal olup olmadığına dair endişeye kapılabiliyor. Açmak gerekirse, Türk Ticaret Kanunu’na göre türü ne olursa olsun bir şirket kurabilmek için tebligat adresinin olması zorunlu kılınıyor. Zira yasal iş adresi, şirketin tüzel kişiliğinin meşruiyetini belirlemenin yanı sıra, ulaşılabilecek bir adres, telefon gibi temel iletişim bilgilerini sağlıyor. Şirket kurma sürecinde, ilgili şirketin bağlı bulunacağı vergi dairesinden memurlar, yasal iş adresini ziyaret ederek adresin geçerli olup olmadığını kontrol ediyor. Sanal ofis hizmeti sunan işletmeler, bu ziyaret sırasında ilgili adreste bulunarak bu işlemin tamamlanmasını sağlıyor. Bu yönü de düşünüldüğünde, sanal ofis hizmetinin Türkiye’de tamamen yasal olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Ayrıca sanal ofislerle yapılan sözleşmeler, yasal mevzuata uygun olarak hazırlanıyor.

Sanal ofis güvenilir mi?

Fiziksel bir ofis sunmasa da gerçek bir adrese karşılık gelen ve sanal ofis hizmeti sağlayan şirket tarafından yönetilen sanal ofis adresleri, bu hizmetin tamamen güvenilir olduğunu ortaya koyuyor. Fiziksel bir ofis kiralamadıkları için sanal ofislerin güvenilir olup olmadığını merak eden girişimciler ve şirket sahiplerinin, tüzel kişiliği olan bir hizmet sağlayıcıyı tercih ederlerse, bu konuda endişe etmelerine gerek kalmıyor. Başka bir deyişle, sanal ofis hizmetinin tamamen güvenli olduğunu kabul ettikten sonra, hangi hizmet sağlayıcının en güvenilir hizmeti verdiğini düşünmek yeterli oluyor.

Olmadık Ofis, Türkiye’de ve Hollanda’da faaliyet gösteren Unusual Enterprise çatısı altında konumlanıyor. İstanbul Balat ve İstanbul Caddebostan lokasyonlarıyla sanal ofis hizmeti sunan Olmadık Ofis’in onlarca üyesi, gerektiğinde sanal ofis aboneliğinden taahhütsüz bir biçimde cayma hakkını da kullanabiliyor.

Sanal ofiste stopaj var mı?

Sanal ofis kiralama süreçlerinde stopaj yoktur, stopaj bedeli ödemek gerekmez. Sanal ofis hizmetinin yaygınlaşmasının arkasındaki en önemli nedenlerden biri olan bu durum, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin fiziksel bir ofis kiralamaları durumunda her ay ödemekle yükümlü kılındıkları stopaj maliyetini ortadan kaldırıyor. Üstelik sanal ofis modeli, bunu tamamen yasal bir yolla yapıyor.

Fatura bedelleri, ofis mobilyaları, fiziksel ofis kiraları gibi maliyetleri düşürmesinin yanı sıra, stopaj ödeme zorunluluğunu da ortadan kaldıran sanal ofis modeli, prestijli bir adreste yasal iş adresi göstermeyi mümkün kılıyor. Kira ödemesi gibi, yapılan bir ödemeden vergi yasasının belirlediği ölçüde yapılan kesintiyi adlandıran stopaj, işletmelere ek maliyetler yaratırken, sanal ofis çözümü yardıma koşuyor. Türkiye’de tamamen yasal olan sanal ofis aboneliği, stopaj bedeli ödemeden de yasal iş adresi sahibi olmayı sağlıyor.

Olmadık Ofis’le maliyetlerinizi düşürün!

Olmadık Ofis olarak bu yazıda, sanal ofis kavramına dair bilinmesi gereken en önemli ayrıntıları derledik. Girişimcilerin, şirket kurma niyetinde olanların ve serbest çalışanların akıllarında canlanan en önemli sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Olmadık Ofis, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtalarındaki iki farklı lokasyonuyla, Türkiye’nin iş dünyasının merkezindeki şehirde sanal ofis kiralama olanağı sunuyor. Sanal ofis açmak isteyenler, Olmadık Ofis’in hızlı modeli sayesinde maliyet avantajlı sanal ofislerini saatler içinde kiralayabiliyor.

Sanal ofis açmak istiyorsanız, bu sayfadaki olmadikofis.com üzerinden talep formunu doldurabilir, sanal ofislere ya da Olmadık Ofis’e dair aklınıza takılan diğer soruları ise bizimle bu bağlantıdaki iletişim adreslerinden paylaşabilirsiniz.