subPage
KÜTÜPHANE

Hibrit ofis nedir, nasıl kiralanır?

Hibrit ofis nedir, nasıl kiralanır?

Hibrit ofis, ev ve ofis hayatının harmanlandığı yeni bir çalışma metodu olarak tanımlanıyor. Çalışanların diledikleri zaman evlerini diledikleri zamansa ofislerini kullanmalarını sağlıyor. Tam da bu noktada hibrit ofis kullanımı için fiziki alana ihtiyaç duymayanlar sanal ofislere yöneliyor. Bu sayede kolayca hibrit sisteme entegre oluyorlar.

Yaklaşık iki yıldır hayatımızın bir parçası olan pandemi, başta iş yaşamında köklü değişiklikleri beraberinde getirdi. Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz iş yerlerimiz, farklı çalışma düzenlerine kapı aralamaya başladı. Özellikle kalabalık şehirlerde ön plana çıkan yeni çalışma düzeni arayışlarında şirketler çalışanların sağlığını göz önünde bulundururken, aynı zamanda verimli mesai saatleri oluşturmaya odaklandı. Birçok şirket için daha önce bir tabu niteliğinde olan hibrit ofis çalışma modeline yönelim arttı. Bu durum, hibrit çalışmaya uygun ofis arayışlarını da artırdı.

Pandemiden bu yana birçok sektörün ivmesinin değişmesiyle, geleneksel ofis metotlarını uygulayarak hareket eden şirketler için hibrit ofis oldukça ekonomik görünmeye başladı.Yalnızca kritik toplantılar ve kimi önemli projeler gibi gerekli durumlarda ziyaret edilecek ofisler için yüksek kira bedelleri ödemek ise her ölçekteki yapının kurtulmak istediği bir yük haline geldi. Tam da bu noktada karşımıza çıkan yeni nesil hibrit ofis çalışma modeli, işverenleri şirket takvimine uygun olarak çalışanlarıyla istedikleri zaman bir araya gelebilecekleri fiziksel mekanlar için ayda binlerce liralık büyük bir gider kaleminden kurtarıyor. 

Üçüncü bir mekan arayışı olarak hibrit ofis

Hibrit ofis, hibrit ofis çalışma modeline geçen şirket sahipleri ve çalışanları adına birçok yarar sağladığından, aslında bugüne kadar sahip olduğu ‘tasarlanmış asgari bir çözüm önerisi’ imajını geride bırakıyor. Hibrit ofis çalışması artık dijital çağın çalışma modeli için bir gereklilik haline geliyor. Hibrit çalışma modeline geçen şirketlerin yüksek kiralı büyük ofislere ihtiyacı kalmıyor. Tam da bu noktada geleneksel planlardan bağımsız üçüncü bir mekan arayışı başlıyor. Değişim sürecine giren şirketler için hibrit ofis en pratik çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Hibrit ofis, pandemiden bu yana ev ve iş yeri arasındaki dengeyi tutturmak için uzaktan çalışma metoduyla sistem kurmaya çabalayan iş verenler adına önemli bir basamak haline geliyor ve hibrit ofisle geleneksel ofis algısı tamamen ortadan kalkıyor. Bunun yerine herkesin şirket takvimi dahilinde arzu ettiği zaman kullanabileceği ortak bir mekân olarak hibrit ofis tercih ediliyor.

Hibrit ofis, iş verenler tarafından eski usül ofisler yerine resmi iş adresi olarak kullanabilecekleri, evden çalışmayla ofis hayatını birleştiren bir uygulama olarak tanımlanıyor. Hibrit ofis çalışma modelinde şirket sahipleri ve çalışanları istedikleri zaman evden, istedikleri zaman hibrit ofis imkanlarından yararlanarak ortak alanda çalışabiliyor. Hibrit ofis imkanını sunan şirketler, hibrit ofis düzenine geçen üyeleri için birçok fırsat sunuyor. Geleneksel ofis planından, hibrit düzene geçiş yapan iş verenler ise bu avantajlardan diledikleri ölçüde yararlanabiliyor. Bu yolla iş verenler ekonomik bir yatırım olan, eskinin yerini doldurabilen ve resmi iş adresi olarak kullanabilen sanal ofisleri ya da hibrit büroları artık daha çok talep ediyor. Hibrit bürolar, sundukları geniş çaplı kullanım alanlarıyla sadece resmi adres olmakla kalmıyor.

Pandemide hibrit çalışma modeline talep %20 arttı

Gelecek birkaç yıl daha süreceği öngörülen salgın, artan vaka sayılarıyla sadece özel hayatta değil, mesai saatlerinde de değişikliğe gidilmesine neden oldu. Bu süreçte hibrit çalışma düzeni ise işverenlerin ortak noktada buluşabildiği bir çözüm olarak karşımıza çıktı. Nitekim McKinsey tarafından yayınlanan Reimagine Work: Employed Survey araştırmasına göre şirketlerin pandemi öncesi çalışma koşullarına bakıldığında, %62’sinin fiziksel ofisleri, %30’unun hibrit çalışma şeklini benimsediği, pandemi sonrasında ise geleneksel ofisleri tercih edenlerin oranının %37’ye düştüğü görülüyor. Pandemi ile birlikte hibrit çalışma sistemini uygulayanların oranının ise %52’ye yükseldiği belirtiliyor. Ciddi bir talep artışına işaret eden bu tablo, sizde de hibrit ofis düzeninde nelerin bu denli cezbedici olduğuna dair merak uyandırmadı mı? Öyleyse hemen inceleyelim.

Hibrit ofis çalışanlar için zaman tasarrufu demek

Hibrit çalışma sistemine karşı talebin artması şirketlerin ofis planlarında değişiklik yapabilmesine olanak tanırken, çalışanların da aynı ölçüde konforlu bir düzene geçmesini sağlıyor. Başta büyük şehirlerde olmak üzere sıklıkla toplu taşıma aracı kullanan şirket çalışanları için zamandan tasarruf sağlayan hibrit çalışma şekli, özellikle pandeminin başlamasından bu yana daha çok tercih edilen bir düzen haline geliyor. McKinsey’nin bu konuda dünya genelinde yaklaşık 5 bin çalışanın katılımıyla 2021 yılında yaptığı Survey on Return to Workplace anket çalışmasına göre, her 4 çalışandan 3’ü haftada en az 2 gün hibrit çalışma modeliyle işe devam etmek isterken, yarısından fazlası bunun en az 3 gün olmasını talep etti. Gerekçeler ise çok basit! Şirket çalışanları hibrit sistemi sayesinde profesyonel ve günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebiliyor. Peki ya işverenleri cezbeden tarafları neler?

İş verenler hibrit ofis kiralama ile kâr ediyor

Hibrit çalışma, çalışanların gün içerisindeki eylemlerini pratik bir deneyime dönüştürürken, aynı zamanda ihtiyaçlarına zaman ayırabilecekleri saat aralıklarını değerlendirmelerini de sağlıyor. Hibritin çalışan dünyasında yarattığı bu avantajlara ek olarak şirket sahiplerinin de birçok açıdan kazanç sağlaması mümkün oluyor. Öncelikli olarak ofis içerisindeki elektrik, su, ısıtma gibi masraflardan kâr eden şirketler, birebir teması dijitale dönüştürerek çalışan sağlığını da güvence altına alıyor. Microsoft’un 6 ülkede, 2000’nin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirdiği Harris Poll anketine göre ise, pandeminin ardından iş dünyasında yeni normalin hibrit çalışma düzeniyle devam edeceği öngörülüyor. Bu şekilde birçok şirket sahibinin pandemi koşullarını sadece kendileri için değil, çalışanların konforlu bir mekanda vakit geçirmeleri için avantaja dönüştüreceği düşünülüyor. Şirketlerin hibrit çalışma şekline geçişinden sonra büyük çalışma mekanlarına olan ihtiyaç da ortadan kalkıyor. Bunun yerine artık ev ve ofis dışında daha minimal üçüncü bir mekan arayışı başlıyor. Şirket liderleri bu yolla çalışanlarına daha işlevsel, aidiyet duygusunu hissettirebilecek, verimliliği artırabilecek ve istedikleri zaman mesai saatlerini sosyal bir alanda değerlendirebilecekleri bir mekan tasarlama sürecine giriyor. İşte hibrit şirketler de sahneye tam da burada çıkıyor! Şimdi gelin, hibrit ofis kiralama seçeneklerine göz atalım.

Olmadık Ofis ile ayda 550 TL’ye hibrit ofis kiralayın

Hibrit çalışan şirketler arasında Olmadık Ofis fiziksel bir mekana ihtiyacı olmayan şirket ve girişimcilere resmi adres olarak hibrit iş yeri fırsatı sunuyor. Hibrit şirket çalışanlarının istedikleri zaman kullanabileceği Olmadık Ofis, talebe yönelik çözüm sunarken, aynı zamanda kargo, ürün, posta gibi aktarımları hibrit ofis adresinden gerçekleştirerek üyelerine birçok kolaylık sağlıyor. İstanbul’da gönül rahatlığıyla çalışabileceğiniz Olmadık Ofis’in hibrit ofisleri, iş verenleri birçok maddi yükümlülükten kurtarıyor. Hibrit iş yeri üyelerine teknik donanımlı toplantı odası ve kütüphane sunuyor, ortak çalışma alanı, ücretsiz internet ve klima gibi hizmetleri kullanıma sunuyor.

Olmadık Ofis sağladığı olanaklarla yetinmeyerek, hibrit iş yeri partnerlerinin mesai gününün stresini üzerinizden alabilmek için de Türkiye’nin ilk füzyon içecek mutfağı olan Olmadık Kahveler’i ayağınıza getiriyor. Şirket sahiplerinin ve çalışanların keyifle vakit geçirebilecekleri bir alan yaratmaya odaklanan Olmadık Ofis, tüm hizmetlerini ayda sadece 550 TL'den başlayan fiyatlar karşılığında gerçekleştiriyor. Olmadık Ofis, İstanbul Balat'ta 550 TL + KDV ve İstanbul Caddebostan'da 650 TL + KDV'ye resmi adres kullanımı sunuyor. Üstelik bütün olanaklara Olmadık Ofis internet sitesi üzerinden bir üyelik formu doldurarak ulaşabiliyorsunuz. Hemen ardından bilgilerinizin teyit edilmesiyle yasal sözleşmeyi aktif hale getiriyorsunuz. İşte şimdi Olmadık Ofis partnerisiniz! Siz de konforlu bir çalışma alanına sahip olurken, aynı zamanda takım arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz bir hibrit ofise geçiş yapmak isterseniz, Olmadık Ofis’i ziyaret edebilirsiniz.