subPage
KÜTÜPHANE

Home ofis mi, sanal ofis mi? Hangisi daha güvenli ve profesyonel?

Home ofis mi, sanal ofis mi? Hangisi daha güvenli ve profesyonel?

Teknolojinin gelişimi çalışma şekillerinin dönüşümünde de etkili oluyor, ofis ihtiyaçları değişiyor. Geleneksel ofisler, yerini home ofislere ve son dönemde giderek popüler hale gelen sanal ofislere bırakıyor. "Home ofis profesyonel bir iş yeri adresi olarak algılanır mı?", "Ev adresini iş adresi olarak göstermek ne kadar güvenli?" gibi sorular da artıyor. Olmadık Ofis olarak sunduğumuz sanal ofis hizmetinin işini kurmak isteyenlere nasıl daha profesyonel ve güvenli bir yasal adres hizmeti sunduğunun detaylarını ve sorularınızın cevapları bu blog yazısında yer alıyor.

Z kuşağının iş hayatına dahil olmasıyla birlikte girişimcilik ekosistemi giderek büyüyor. Genç kuşağın iş yapış şekilleri verim ve sonuç odaklı bir hâl alırken geleneksel ofis ihtiyaçları da değişiyor. Bu değişimde gittikçe artan uzaktan çalışma (remote) alışkanlığı da önemli bir rol oynuyor. Yakın geçmişte girişimcilik yolunda ilerleyenlerin ofis tercihlerine bakıldığında ABD’de yaygın olarak garajları, Türkiye’deyse evleri ofis olarak kullandıkları görülüyordu.

Son yıllarda geliştirilen düşük maliyetli inovatif çözümlerse hayatımıza artık paylaşımlı ofis veya sanal ofis opsiyonlarını kattı. 2020 yılının başından bu yana tüm dünyada dengeleri değiştiren koronavirüs salgınının etkisiyle ofis tercihlerinde sanal ofis seçeneği daha da öne çıkmaya başladı. Hâl böyle olunca hem yeni iş kuracaklar hem de profesyonel yaşamlarına sabit bir fiziki ofiste devam etmek istemeyenler, geleneksel ofislerden uzaklaşmaya başladı. Bu noktada karşılarına çıkan en öncelikli iki alternatif "home ofis" ve "sanal ofis" oldu.  Sizler için ofis tercihinde önem verdiğiniz tüm kriterleri ele alarak merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt verdik.

Kendi evimi home ofis olarak kullanabilir miyim?

Eğer serbest bir çalışansanız (freelancer) kendi ev adresinizi şirket kurulumunda resmi iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. Ancak yalnızca şahıs şirketi kurulumunda kullanabilirsiniz. Anonim ve limited şirketler için resmi iş yeri adresi olarak kendi evinizin adresinizi kullanamazsınız.Fakat bu durumda evinizin tapu senedinde adınız ve soyadınızın yer alması gerekir. Bu sayede şahıs şirketinizin resmi tebligat adresi olarak kendi evinizi beyan ettiğinizde, stopaj vergisi ödemezsiniz. Eğer eviniz kira ise stopaj vergisi ödemeniz zorunlu hale gelir. Buna ek olarak, ev adresinizi resmi adres olarak kullandığınızda “Gayrimenkul İradı Mükellefi" statüsünde değerlendirilir, her sene beyannameyle bildirimde bulunursunuz.

Sanal ofis ise stopaj vergisi olmayan bir resmi adres seçeneği olarak karşımızı çıkar. Üstelik sanal ofis faturalı bir gider olacağı için ödediğiniz aylık ücreti vergiden düşme fırsatına da sahip olursunuz.

Home ofis profesyonel bir iş yeri adresi olarak algılanır mı?

Şirket sahipleri için işletmenin adresi birçok açıdan önem taşır. İş adresiniz sadece yasal nedenler ve evrak işleri için değil, aynı zamanda faaliyet gösterdiğiniz profesyonel sahadaki imaj ve itibarınız için de önemlidir. Şirket adresi olarak ev adresini tercih etmenin, posta ve evraklarınızın kolayca evinize gelmesi gibi avantajları olabilir ancak pek çok dezavantajı da beraberinde getirir. Örneğin; önemli bir toplantı için ev dışında olduğunuzda, evinizde posta ve evraklarınızı teslim alacak bir kişinin bulunması gerekir. Aksi halde evraklarınızı teslim alamayabilirsiniz.

Ev adresimi iş adresi olarak göstermek ne kadar güvenli?

Güvenlik ve gizlilik, bir şirketin başlıca öncelikleri arasında yer alır. Bu öncelik, ofis tercihlerinde de belirleyicidir. Özel yaşam alanınızı resmi adres olarak profesyonel hayatınıza katan home ofis, bütün iş ortaklarınızın ve tanımadığınız potansiyel müşterilerinizin evinizin açık adresini bilmesi demektir. Özellikle de söz konusu aile bireyleriyle birlikte yaşadığınız bir ev ise, gizlilik ve güvenlik konusunda birtakım soru işaretleri doğabilir. Buna karşılık sanal ofis, gizlilik ve güvenlik açısından herhangi bir risk taşımaz.

Olmadık Ofis ile sanal ofis kiralama

Olmadık Ofis, sanal ofis kiralama imkanıyla dijital çağın ihtiyacına uygun ofis çözümleri sunar. İstanbul’un Tarihi Yarımada’sında, kültür mozaiği Balat’ta, zarif semti Caddebostan'da bulunan Olmadık Ofis, ofis masraflarınızı ve rutin ofis sorumluluklarınızı minimuma indirerek enerjinizi ve vaktinizi iş veriminizi artırmak için harcamanıza yardımcı olur. Olmadık Ofis, Balat semtinde sanal ofis kiralamak isteyenlere sanal adres sunar. Olmadık Ofis'in sanal ofis kiralama hizmeti; resmi adres, yasal mevzuata uygun kira sözleşmesi, faturalı ve stopajsız ofis kiralama, posta yönetimi, 7/24 erişim imkanı ile kredi kartıyla aylık ödeme avantajı sunar. Üstelik ayda 550 TL’den başlayan fiyatlarla sanal ofis sahibi olabilirsiniz.