subPage
KÜTÜPHANE

Antrenörler hayal ettikleri esnek iş modelini sanal ofiste buldu.

Antrenörler hayal ettikleri esnek iş modelini sanal ofiste buldu.

Ekonomik koşullar kulüp bünyesinde ya da serbest çalışan antrenörlerin hizmetlerinin muhasebeleştirilmesini önemli hale getirdi. Yönetilmesi zorlaşan maliyetler nedeniyle spor kulüpleri çatısı altında tedarikçi konumuna geçen antrenörler, vergi mükellefi olabilmek için binlerce liralık fiziksel ofis maliyetlerine katlanmak yerine soluğu sanal ofiste aldı. Sanal ofislerin resmi iş adresi hizmetinden faydalanarak ticari bir kimlik edinen antrenörler, vergi mükellefi olarak spor kulüplerinin bünyesinde faaliyetlerini sürdürürken ek işlerle de kazançlarını artırabiliyor. Sanal ofisi resmi iş adresi göstererek maliyet tasarrufu elde eden antrenörler, kısa sürede marka bilinirliği kazanarak gelecek yılın iş akışını bugünden planlayabiliyor. Ek kazançlarına sponsorlukları da ekleyen antrenörler, sanal ofisi anahtar olarak kullanarak hedef kitlelerini kısa sürede genişletip işlerini büyütebiliyor.

Pandemide giderek yaygınlaşan evden çalışma düzeni, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yitirilmesine kapı araladı. Kapanmalar ve sokağa çıkma yasaklarının getirdiği rehavet ortamında pek çoğumuz mutfak ve salon arasında gidip gelme dışında çok da fazla hareket edemedik. Spor kulübü zinciri MAC ve FutureBright tarafından 2021 yılının Kasım ayında yayınlanan Türkiye'nin Hareket Haritası araştırması, pandemide artan hareketsizliğin nüfusun %23’üne 5,3 kilo olarak geri döndüğünü gösteriyor. Sürecin kayıpları kadar kazanımlarını da yansıtan araştırmaya göre, Türkiye’de her 10 kişiden 8'i sağlıklı yaşam için spor yapmak gerektiğini düşünürken, 4 kişiden 1'i haftada 3 gün spor yapıyor. McKinsey tarafından yapılan araştırma çalışması da alınan kiloların hepimize büyük bir ders olduğunu kanıtlıyor. Araştırmaya göre, dünyada her yıl %10’a yakın büyümeyle 1,5 milyar dolara ulaşan küresel sağlıklı yaşam pazarında tüketicilerin spor harcamaları artıyor. Dünya nüfusunun %40’ı sağlığı gündelik yaşamda en önemli unsur olarak tanımlarken sporu da bunun ön koşulu olarak görüyor. Karantina dönemlerinde spor salonlarının kapısına kilit vurulduysa da kısıtlamaların hafifletilmesi ve aşılamanın yaygınlaşması spor salonlarına dönüşü başlattı. 97 milyar dolarlık küresel sağlık kulübü endüstrisi, kapanmalarla geçen sarsıcı sürecin etkilerini tolere edebilmek için yeni iş modellerinin izini sürüyor. Bu durum serbest çalışan antrenörlerin önündeki iş olanaklarını artırıyor. Antrenörler hizmetlerine karşılık gelen fatura taleplerini çözmek için sanal ofislerden resmi iş adresi temin ediyor.

Antrenörler için fırsat kapısı aralandı

Yapılan çok sayıda araştırma, hangi tür olursa olsun düzenli spor yapanların yapmayanlara oranlara daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürdüğünü gösteriyor. Spora ilişkin artan farkındalık spor eğitmenleri, antrenör, koç, personal trainer (kişisel antrenör) unvanına sahip profesyonellere olan ihtiyacı artırdı. Antrenörlük, spor eğitmenliği ya da personal training olarak adlandırılan profesyonel spor danışmanlığı hizmetleri, spor kulüplerinin faaliyetlerinin ana çatısını oluşturuyor. Pandemide sokağa çıkma yasakları ve kapanmalarla geçen zorlu süreç, spor kulüplerinin gelirlerini sarsıcı şekilde etkiledi. 2020 ve 2021’i zor şartlar altında tamamlayan kulüpler, yeni dönemde gelir ve giderlerini dengeleyerek geçtiğimiz yılın açığını kapatmaya odaklandı. Gündelik hayatta giderek kendine önemli bir yer edinen antrenörlük hizmetleri de kulüplerin artan maliyetleri nedeniyle muhasebeleştirme ihtiyacı doğurdu. Çıkış yolunu istihdam ettikleri antrenörlere tedarikçi unvanı kazandırmakta bulan kulüpler, antrenörleri şirket kurmaya yönlendirdi. Bu durum şirket kurmanın getirdiği maliyet yükünü hesap ettiğimizde ilk bakışta ürkütücü gibi gözükse de antrenörlere gelirlerini artırabilmek için önemli bir fırsat kapısı araladı. Nasıl mı? Gelin anlatalım…

Sanal ofisle kazançlarını vergilendiriyorlar

Öncelikle şunu belirtelim, antrenörler herhangi bir kulübe bağlı olarak faaliyet gösterseler de kulüpten bağımsız verdikleri kişiye özel danışmanlık hizmetleriyle de gelirlerini artırabiliyor. Alanında en iyisi olanlar geniş networkleri sayesinde gelirlerini 2’ye hatta 3’e katlayabiliyor. Çoğu antrenör de zaten kulüp içindeki faaliyetlerini gelir elde etmekten ziyade network geliştirmek amacıyla değerlendiriyor. Kulüplerin antrenörleri kendi bünyelerinde istihdam etmek yerine, bu hizmetleri fatura karşılığı dışardan temin etme ihtiyacı hissetmeleri, antrenörleri sanal ofisle tanıştırdı. Kulüp bünyesinde de olsa ek işleriyle uzunca bir süredir serbest çalışma modelini benimseyen antrenörler, sanal ofisler aracılığıyla iş modellerine resmiyet kazandırdı. Sanal ofisin, fiziksel ofis maliyetlerini ayda 550 TL’den başlayan fiyatlara indiren bütçe dostu yaklaşımı, antrenörleri vergi mükellefine dönüştürdü. Kulüp çatısı altında ücret karşılığı hizmet verenlerin yerini serbest çalışan antrenörler almaya başladı. Antrenörler sanal ofisi resmi iş adresi olarak göstererek hizmetlerini belgelendirirken sadece kulüplerin beklentisini karşılamıyor, çok sayıda masrafı gider olarak göstererek da maliyet tasarrufu elde edebiliyor.

Kira stopaj vergisi sanal ofise uğramıyor

Antrenörler sanal ofisin bağlı bulunduğu vergi dairesi üzerinden “Bireysel Çalışan Atlet, Hakem, Zaman Tutucu, Antrenör, Spor Eğitmeni vb. Sporcuların Faaliyetleri” NACE kodu ile mükellefiyet kaydı oluşturabiliyor. Sanal ofis ile kira stopaj vergisinden muaf tutulan antrenörler, elektrik, doğalgaz, su, aidat gibi ayda binlerce lirayı aşan maliyetleri yüklenmek zorunda kalmadan faaliyet gösterebiliyor. Şirket kurarak tüm hizmetlerini faturalandırırken sanal ofise ödedikleri kira bedelini bile gider olarak gösterebiliyorlar. İşin bu tarafında “Antrenörler zaten saha insanı, ofiste çalışmaya ihtiyaçları da yok. Neden adres olarak evlerini göstermesinler ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Sorunuzu şöyle yanıtlayalım: Yaşam alanlarının yoğunluk kazandığı bölgelerde ofis kurmak için konuttaki hanelerin tümünden izin almak gerekiyor. İçlerinden birinin bile red oyu vermesi ofis kurmayı engelliyor. Ev adresine gönderilecek kargo ve evrakların ya da iş odaklı ziyaretlerin yaşam alanlarında yaratacağı hareketlilik de hane sahiplerini rahatsız edebilir. Herhangi bir şikayet halinde antrenörler sürpriz maliyetlerle karşı karşıya kalabilir. Asıl can alıcı nokta ise sanal ofisle kira stopaj vergisinden muaf tutulan antrenörler, ev adreslerini ofis olarak gösterdiklerinde sanal ofisin en az 4 katı stopaj tutarını ödemekle ve her sene beyanname bildiriminde bulunmakla yükümlü tutuluyor.

Şahıs şirketi kurarak vergi avantajı elde ediyorlar

Sanal ofisin maliyet avantajıyla kendi şirketini kuran antrenörler, şahıs şirketi olarak varlık kazanarak yüksek vergi tutarları ödemekten kurtuluyor. Üstelik 18- 29 yaş arasındaki yıllık geliri 70 bin TL’yi bulan mükellefler, gelir vergisinden muaf tutuluyor. Sanal ofis ile vergi mükellefi olan antrenörler, çok sayıda harcamayı gider olarak gösterebiliyor. Bunun için yapılan harcamaların ticari harcama statüsünde olması yeterli. Yani yalnızca ticari kazanç elde edilmeye yönelik harcamalar gider olarak gösterilebiliyor. Konuyu örneklere dayandırmak gerekirse, antrenörler kazançlarını artırmaya yönelik yaptıkları seyahat, yemek, giyim, ekipman, donanım, ulaşım, konaklama, yakıt, kiralık araç ile sigorta, iletişim, kulüp aidat masrafları gibi harcamalarını gider olarak gösterebiliyor. Tüm bu masraf kalemlerinin sanal ofise kayıtlı resmi iş adresine faturalandırılması yeterli. Profesyonel spor ayakkabılarının fiyatlarının asgari ücretin bile üzerine çıktığını düşünürseniz antrenörlerin ticari kimlik kazanarak elde ettikleri tasarrufun nerelere kadar uzanabileceğini hesaplayabilirsiniz!

Sanal ofisle harcamalar masraf olmaktan çıkıyor

Antrenörler iş hacimlerinin boyutlarına göre gelir vergisi ödeyerek vergi mükellefi haline dönüşürken, 2022’nin Gelir Vergisi tarifesine göre yıllık 32 bin TL’ye kadar olan kazançlarının %15’ini vergi olarak ödemek zorunda. Kazançlar arttıkça vergi miktarı da kademeli olarak artarak %40’ı buluyor. Ancak sanal ofis aracılığıyla şahıs şirketi kurarak harcamalarını belgelendirenler daha önce de değindiğimiz gibi hayati harcamalarını masraf olmaktan çıkarıyor. Dolayısıyla ödenen vergiler de antrenörlerin kazanç hanelerine artı olarak yansıyor. Bireysel emeklilik bedellerinin, binlerce lirayı bulan organizasyon katılım masraflarının bile bu kapsamda gider olarak gösterilebildiğini belirtelim.

Sanal ofisle başvuru merkezine dönüşüyorlar

Bir koşu antrenörü olduğunuzu düşünelim. Küçük bir ekibiniz var ve onları dünyanın en büyüğü Boston Maratonu’na hazırlıyorsunuz. Nasıl bir futbol takımının antrenörü maç sırasında sahada yedek kulübesinde takımının yanında yer alıyorsa, sizin de ekibinizle birlikte 42 kilometrelik parkuru koşmanız gerekir değil mi? Peki gelin kaba bir hesaplama yapalım. Bugünkü dolar kuruyla maraton kaydı için 255 dolar, gidiş dönüş uçak bileti için ortalama 400 dolar, 3 günlük konaklama için de 300 dolar civarında masraf yapmak gerekiyor. Yeme-içme masraflarıyla birlikte harcama tutarı en iyi ihtimalle 1.200 doları buluyor. Yani 3 günlük Boston seyahatine 16 bin TL civarında bütçe ayırmak gerekiyor. Antrenörler sanal ofislerin avantajlarıyla gelir-gider dengesini sağlarken bu tür pahalı aktiviteleri de vergilendirerek yüklü masraflardan kurtulabiliyor. Elde ettikleri motivasyon da cabası! Üstelik bu aktivitelerde edindikleri başarı, onları potansiyel kitlelerle buluşturuyor. Aynı örnekten devam edersek, Boston’daki maratonu Kenyalı atletler kadar olmasa da iyi bir dereceyle bitirenlerin başarıları, dünyanın pek çok noktasında maraton koşmayı hedefleyenlerin dikkatinden kaçmıyor. Antrenörlerin popülerlikleri aylar süren sıkı bir antrenman programı gerektiren maraton hazırlığı için bir başvuru merkezi haline dönüşmelerini olanaklı kılıyor. Üstelik elde edilen her başarı, yeni sponsorluk anlaşmalarını da beraberinde getiriyor. Birden bire siz de antrenör olmak istediniz değil mi?

Sanal ofiste kariyer fırsatı

Fiziksel ofislerin ayda binlerce lirayı bulan maliyetlerine katlanmadan sanal ofis aracılığıyla resmi kimlik sahibi olan antrenörler, verdikleri hizmetleri faturalandırarak tek bir kulübe bağlı olmaktan da kurtuluyor. Hizmetlerini faturalandırabilmeleri, farklı kulüpler tarafından tercih edilmelerini olanaklı kılıyor. Serbest çalışma modelinin sunduğu esneklikle iş akışlarını diledikleri gibi planlayabiliyor, saatlik ücret üzerinden gelirlerini artırabiliyorlar. Sanal ofislerin kargodan posta ve çağrı yönetimine, esnek sözleşmelerden prestijli ve güvenilir resmi iş adresine kadar çok sayıda imkanından yararlanarak saha faaliyetlerine verimlilik kazandırabiliyorlar. Sanal ofislerin getirdiği maliyet tasarrufu, antrenörlerin işlerini sürdürülebilir kılıyor. İşlerini günlük, haftalık, aylık hatta yıllık olarak planlayarak bugünden sene sonu bilançosunu bile hesaplayabiliyorlar. Bu öngörülü yaklaşım, antrenörlerin geleceğe sağlam adımlarla ilerlemelerini beraberinde getiriyor. Sanal ofisle kariyer basamaklarını hızla tırmanarak kısa sürede mesleklerinin doyum noktasına ulaşabiliyorlar.

Görüldüğü gibi sanal ofisin resmi iş adresleri üzerinden işlerini faturalandıran antrenörler iş hacimlerini büyütürken sundukları hizmet çeşitliliğiyle de yüksek bir katma değer elde edebiliyorlar. İşlerini faturalandırmaları tercih edilirliklerini artırıyor. Bir yandan serbest çalışma modelini benimseyip diğer yandan spor kulüplerinin fatura beklentisini karşılayarak kurum çatısı altındaki faaliyetlerini de sürdürebiliyorlar. Sanal ofislerin şehrin merkezi noktalarında ya da farklı medeniyetlerden izler taşıyan tarih ve kültür kokan sokaklarında konumlanan resmi iş adresleri, antrenörler için prestijin de göstergesini oluşturuyor. Sanal ofisle kısa sürede markalaşma süreçlerini tamamlayan antrenörler, sadece hizmetleriyle değil hizmetlerinin başarısının bir getirisi olan sponsorluklarla da gelir akışlarını hızlandırabiliyor.

Olmadık Ofis ile ayda 550 TLden başlayan fiyatlarla ofisiniz hazır!

Kulüp çatısı altında bile olsa hizmetlerini faturalandırarak benimsedikleri serbest çalışma modeliyle kazançlarını artıran serbest antrenörler arasına katılmak size de cazip geldi değil mi? Siz de kendi işinin patronu serbest antrenörlerden biri olarak sanal ofisin getirdiği kolaylıklardan faydalanarak hedef kitlenizi geliştirmek ve işinizi geleceğe taşımak isterseniz, ayda 550 TL’den başlayan fiyatlarla sanal ofis kiralayabileceğiniz Olmadık Ofis tam size göre!

Sanal ofis ve paylaşımlı ofis modellerinin en işlevsel özelliklerini bir araya getirerek sektöre alışılmışın dışında bir sanal ofis deneyimi kazandıran Olmadık Ofis, sunduğu sanal ofis kiralama hizmetiyle kendi şirketini kuran antrenörlerin ayda binlerce lirayı bulan ofis maliyetlerini tek tıkla ortadan kaldırıyor. Abonelik modeliyle hizmet veren Olmadık Ofis, rengarenk sokaklarıyla İstanbul'un ilham kaynağı semtlerinden Balat’taki ve şehrin en kozmopolit bölgelerinden Caddebostan’daki binasını resmi adres gösterme olanağı sunuyor. Yalnız resmi adres sunmakla da kalmıyor, Olmadık Ofis kullanıcılarının posta ve çağrılarını da yönlendiriyor. Üyeler, Olmadık Ofis’in sosyal mesafe kuralları gözetilerek ileri teknolojilerle tasarlanmış fiziksel alanlarını ise ücretsiz kullanılabiliyor.

Ayrıca ortak çalışma alanlarında Türkiye’nin ilk füzyon içecek mutfağı olan Olmadık Kahveler’in sıra dışı lezzetleri de deneyimlenebiliyor. Siz de gerçek bir kahve tutkunu olarak tercihini sütlü kahveden yana kullananlardansanız, protein sütü ile yapılan Sports Coffee Latte tam size göre! Yağ yakımını hızlandırırken günlük enerji ihtiyacını karşılayarak bir taşla 2 kuş vurmak isterseniz, hindistan cevizi yağı kullanılarak hazırlanan Cozy Coffee’yi denemenizi tavsiye ederiz.

Hizmetlerini faturalandırarak ticari kimlik elde etmek isteyen bir antrenör olarak, bütçenizi ofis kiralarına değil, sektördeki başarınızı artırmaya ayırmak istiyorsanız, Olmadık Ofis’inizi hemen kiralayın!